Το πάνω χέρι με Καλού (vid)

Η Τσέλσι νίκησε 1-0 την Μπενφίκα στη Λισαβόνα και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους «4» του Champions League. Σε ένα παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό στο «Ντα Λουζ», οι Άγγλοι ήταν καλύτερο στην τελική προσπάθεια και δικαιώθηκαν προς το τέλος της αναμέτρησης.

Η Μπενφίκα είχε τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τον «συνήθη ύποπτο», Όσκαρ Καρδόσο, αλλά η Τσέλσι ήταν πιο ουσιαστική. Το 45λεπτο έληξε χωρίς γκολ, αν και θα μπορούσε να έχει σημειωθεί τουλάχιστον ένα και το παιχνίδι ανέβηκε ένα επίπεδο πάνω στην επανάληψη.

Με την κατοχή της μπάλας μοιρασμένη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, δύο φάσεις στο δεύτερο μέρος έκριναν την εξέλιξή της. Η Μπενφίκα διαμαρτύρεται δικαιολογημένα για χέρι του Τέρι στην περιοχή μετά από γύρισμα του Περέιρα και πέναλτι στο 59′, το οποίο δεν είδε ο Πάολο Ταλιαβέντο.

Στο 75′ από την άλλη, ο Φερνάντο Τόρες έδωσε από δεξιά πάσα-μισό γκολ στον Καλού, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα και χάρισε στους Λονδρέζους τη νίκη και το προβάδισμα για την πρόκριση. Η Μπενφίκα προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά ο Τσεχ με τη βοήθεια των αμυντικών του κράτησε ανέπαφη την εστία του.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Έμερσον, Λουιζάο, Περέιρα, Ζαρντέλ, Χάβι Γκαρθία (81′ Νολίτο), Μπρούνο Σέζαρ (69′ Ροντρίγκο), Αϊμάρ (69′ Μάτιτς),, Γκαϊτάν, Βίτσελ, Καρδόσο