“Αιμοβόρες” οι “νυχτερίδες”

Σε καμία κριτική δεν αντέχει το παιχνίδι της Βαλένθια με την Γκενκ στο "Μεστάγια", καθώς οι γηπεδούχοι διέλυσαν τους Βέλγους με 7-0

Σε καμία κριτική δεν αντέχει το παιχνίδι της Βαλένθια με την Γκενκ στο “Μεστάγια”, καθώς οι γηπεδούχοι διέλυσαν τους Βέλγους με 7-0 και πρόσφεραν χορταστικό θέαμα στους οπαδούς τους. Και μάλιστα μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, μετά την ήττα της Τσέλσι από την Λεβερκούζεν.

Μόλις στο 10′ ο Ζόνας άνοιξε το σκορ για τις “νυχτερίδες” και κάπου εκεί άρχισε το σόου του Σολδάδο. Σε μεγάλα κέφια αυτός, πέτυχε 3 γκολ στο 13′, στο 36′ και στο 39′ και ουσιαστικά έβαλε τέλος στην βραδιά καθώς έκανε το 4-0. Με αυτό το σκορ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Πάμπλο Ερνάντεζ στο 68′ έκανε το 5-0, ο Αντούριθ στο 70′ το 6-0 και το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Κόστα στο 81′ λεπτό της αναμέτρησης.

Βαλένθια: Άλβες, Ραμί, Ρουίθ, Ματιέ, Μιγκέλ, Τοπάλ, Φεγκούλι, Πάμπλο Ερνάντες, Κόστα, Ζόνας, Σολδάδο.
Γκενκ: Κέτελες, Μπόρε, Νάντσον, Χάιλαντ, Τόζερ, Ντε Μπρούιν, Κέιμους, Πούντιλ, Βόσεν, Μπαρντά, Μπουφέλ.