Α’ Όμιλος: Αήττητη η Μπάγερν, στους “16” η Ατλέτικο (vids)

Πρώτη και αήττητη στους "16" του Champions League η Μπάγερν Μονάχου. Διπλό πρόκρισης στο Ζάλτσμπουργκ για την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Πρώτη και αήττητη στους “16” του Champions League η Μπάγερν Μονάχου. Διπλό πρόκρισης στο Ζάλτσμπουργκ για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Μπάγερν Μονάχου – Λοκομοτίβ Μόσχας

Ως αήττητη προκρίθηκε στην φάση των “16” του Champions League η Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε 2-0 της Λοκομοτίβ Μόσχας και έκλεισε τον όμιλο με 16 βαθμούς.
Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 63ο λεπτό από τον κεντρικό αμυντικό, Νίκλας Ζίλε, ενώ δέκα λεπτά πριν τα 90′ ο Τσούπο Μοτίνγκ σημείωσε το 2-0 για τη Βαυαρική ομάδα.

Μπάγερν: Νόιερ – Σαρ, Μπόατενγκ, Ζίλε, Ντέιβις – Γκορέτσκα, Ρόκα – Σανέ, Μίλερ, Κόστα – Τσούπο Μοτίνγκ.

Λοκομοτίβ: Γκιγέρμε – Ζιβογλιάντοφ, Τσόρλουκα, Ραϊκοβιτς, Ρίμπους – Ιγκνατίεφ, Μαγκέεφ, Ριμπσινσκίι – Καμανό, Μίραντσουκ – Έντερ.

Ζάλτσμπουργκ – Ατλέτικο Μαδρίτης

Σπουδαία νίκη-πρόκριση πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία επικράτησε 2-0 της Ζάλτσμπουργκ επί αυστριακού εδάφους. Η Ζάλτσμπουργκ ήθελε μόνο νίκη για να καταλάβει τη δεύτερη θέση, όμως το γκολ που σημείωσε ο Μάριο Ερμόσο στο 39ο λεπτό έφερε την πρόκριση στους Μαδριλένους.

Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά πίεσαν περισσότερο για το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η Ατλέτικο στο 86′ να βρει και δεύτερο γκολ με τον Γιανίκ Καράσκο. Έτσι, οι Αυστριακοί θα συνεχίσουν στο Europa League, καθώς τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Ζάλτσμπουργκ: Στάνκοβιτς – Κρίστενσεν, Ραμάλιο, Βέμπερ, Ούλμερ – Γιουνούζοβιτς, Μέπου, Σομποσλάι – Μπερίσα – Ντάκα, Κοϊτα.
Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ – Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο – Κόκε – Τρίπιερ, Γιορέντε, Σαούλ, Καράσκο – Σουάρες, Ζοάο Φέλιξ.