Ζενίτ-Ντόρτμουντ 1-2: Νίκη πρωτιάς με ρεκόρ Μουκοκό (vid)

Νίκη με ανατροπή, πρόκριση ως πρώτη και ρεκόρ για Μπορούσια Ντόρτμουντ και Γιουσουφά Μουκοκό στο ματς της Αγίας Πετρούπολης, κόντρα στη Ζενίτ, της οποία επιβλήθηκε 2-1.

Οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με ωραία ομαδική προσπάθεια και τελείωμα του Ντριούσι μέσα από την περιοχή.

Η απάντηση της ομάδας του Λουσιάν Φαβρ ήρθε στο 68ο λεπτό με σκόρερ τον Λούκας Πίστσεκ, ο οποίος ισοφάρισε με κοντινή προβολή μετά από την ασταθή απόκρουση του Κερζάκοφ στο σουτ του Χούμελς

Η Μπορούσια έφτασε στην ανατροπή και στην πρωτιά του ομίλου στο 78ο λεπτό χάρη στο πολύ ωραίο γκολ που σημείωσε ο Άξελ Βίτσελ

Με 13 βαθμούς η Ντόρτμουντ προκρίθηκε στη φάση των “16” του Champions League, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τη Λάτσιο με 8 βαθμούς.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η συμμετοχή του Γιουσουφά Μουκοκό, ο οποίος σε ηλικία 16 ετών και 18 ημερών έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που αγωνίζεται στην ιστορία του Champions League, καταρρίποντας το ρεκόρ του Σελεστίν Μπαμπαγιάρο, ο οποίος είχε κάνει την πρώτη του συμμετοχή σε ηλικία 16 ετών και 67 ημερών φορώντας τη φανέλα της Άντερλεχτ

Ζενίτ: Κερζάκοφ – Σουτόρμιν, Πρόκιν, Ρακίτσκι, Σάντος – Οζντόεφ, Μπάριος – Μάλκομ, Ντριούσι, Κουζιάεφ – Αζμούν.

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Χιτζ – Πίστσεκ, Χούμελς, Τσαν – Βίτσελ – Πάσλακ, Μπέλιγχαμ, Μπραντ, Σουλτς – Αζάρ, Ρόις.