Άγιαξ-Μίντιλαντ 3-1: «Ξύπνησε» στην επανάληψη ο Αίαντας (vid)

Παρότι το πρώτο ημίχρονο πήγε χαμένο, ο Άγιαξ καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες την Μίντιλαντ και έστρεψε την προσοχή του στα παιχνίδια με Λίβερπουλ (01/12) και Αταλάντα (09/12), τα οποία θα κρίνουν την πρόκριση στην Φάση των 16 του Champions League.

Το ματς:

Το πρώτο μέρος πέρα από δύο ωραία σουτ του Λασίνα Τραορέ (το ένα χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι της εστία της Μίντιλαντ), δεν είχε πολλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων (57% κατοχή, 3 σουτ στον στόχο), αλλά δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την Γιέσπερ Χάνσεν. Οι Δανοί έκαναν και μία αναγκαστική αλλαγή στο 26ο λεπτό, καθώς ο Παουλίνιο τραυματίστηκε και έδωσε την θέση του στον Τζοέλ Άντερσεν.

Ό,τι δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος, το κατάφερε στην επανάληψη η ολλανδική ομάδα. Το παιδί θαύμα, Ράιαν Γκράβενμπερτς (γεννημένος το 2002), έλαβε μία πάσα από τον Ντούσαν Τάντιτς στο 47′ και με ένα πανέμορφο τελείωμα άνοιξε το σκορ (με την βοήθεια του δεξιού κάθετου δοκαριού).

Δύο λεπτά αργότερα (49′) η ομάδα του Τεν Χαγκ διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Νουσαίρ Μαζραούι ενώ στο 66ο λεπτό ο Νταβίντ Νέρες έριξε την… αυλαία με εξαιρετικό σουτ (3-0).

Στο 81′ η Μίντιλαντ κέρδισε πέναλτι και ο Μαμπίλ ευστόχησε από τα 11 βήματα παρότι ο Αντρέ Ονάνα βρήκε την μπάλα.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με μία κόκκινη κάρτα (Έρικ Σβιατσένκο), έπειτα από πολύ σκληρό μαρκάρισμα.