Ρεν-Τσέλσι 1-2: Πρόκριση στους «16» με λυτρωτή Ζιρού (vid)

Η Τσέλσι πέρασε από τη Γαλλία και την έδρα της Ρεν (2-1), χάρη στα γκολ των Κάλουμ Χάντσον Οντόι (22')-Ολιβιέ Ζιρού (90'), και εξασφάλισε την πρόκριση της στην Φάση των 16 του Champions League δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του ομίλου.

Το ματς:

Στο 22′ ο Μέισον Μάουντ έκανε μία εξαιρετική μπαλιά ακριβείας και ο Κάλουμ Χάντσον Οντόι δεν λάθεψε στο τετ α τετ, δίνοντας προβάδισμα στην Τσέλσι.

Η Ρεν κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και είχε δύο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος για να ισοφαρίσει με τους Μπουριζό (32′) και Ντα Σίλβα (37′), όμως μετά το πρώτο 45λέπτο ο φωτεινός πίνακας του Ροαζόν Παρκ έδειχνε… 0-1.

Η επανάληψη άρχισε με ακυρωθέν γκολ των φιλοξενούμενων. Ο Τίμο Βέρνερ πήγε να «κλειδώσει» τη νίκη, όμως ο βοηθός είχε σηκώσει το σημαιάκι του για οφσάιντ. Γκιρασί και Νιάμσι σπατάλησαν ακόμα δύο ευκαιρίες για την γαλλική ομάδα στο 73′ και στο 75′.

Η ισοφάριση των γηπεδούχων, την οποία άξιζαν, ήρθε στο 85ο λεπτό μετά από κόρνερ και πολύ δυνατή κεφαλιά του Γκιρασί.

Όμως, την τελευταία «λέξη» είπε ο συνήθης ύποπτος, Ολιβιέ Ζιρού στο 90′ μετά από ριμπάουντ και πολύ δυνατή κεφαλιά. Η κλάση του Γάλλου γκολτζή μίλησε και πλέον η αγγλική ομάδα θα τα δώσει όλα με τη Σεβίλλη για να τερματίσει πρώτη (έτσι ώστε να βρει πιο… αδύναμο αντίπαλο στους «16»).