Τα «παιδιά» του Μότσαρτ και η «σταχτοπούτα» (vids)

Η Μίντιλαντ ως πρωτάρα στο Τσάμπιονς Λιγκ και η Σάλτσμπουργκ συμπλήρωσαν το παζλ των «32» ομάδων στο Τσάμπιονς Λιγκ

Σάλτσμπουργκ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 3-1

Στην πόλη του Μότσαρτ η όποια αγωνία κράτησε ως τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, τότε που αποβλήθηκε ο Γιώργος Δώνης βλέποντας δύο κίτρινες κάρτες καθώς διαμαρτυρήθηκε για την υπόδειξη πέναλτι εις βάρος της ομάδας του.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντάκα στο 18ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 30’ με τον Κάρζεφ «πλησιάζοντας» το σκορ του πρώτου αγώνα (1-2) στο Ισραήλ.
Με την εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι από τον Ούγγρο Ζομπόζιαλ και ένα ακόμη γκολ του Πάτσον Ντάκα διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.

Μίντιλαντ – Σλάβια Πράγας  4-1

Η νίκη – πρόκριση της πρωταθλήτριας Δανίας μπορεί να χαρακτηριστεί ως έκπληξη δεδομένων των συνθηκών καθώς η Σλάβια Πράγας προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Νιγηριανό Ολαγίνκα και για ένα μεγάλο μέρος της αναμέτρησης έδειξε να ελέγχει την ροή του αγώνα.
Στο 65’ ο Σόρι Καμπά από τη Γουινέα ισοφάρισε σε 1-1 για να μπούμε σε ένα ξέφρενο τελευταίο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι ρίσκαραν και δικαιώθηκαν!
Στο 81ο λεπτό η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσέχου αμυντικού Μπορίλ και έπειτα από εκτεταμένο έλεγχο του VAR υποδείχθηκε πέναλτι.
Από την άσπρη βούλα ο Σόλτς έκανε το 2-1 για να ακολουθήσει τέσσερα λεπτά αργότερα το 3-1 από τον Νιγηριανό Ονιένκα και στις καθυστερήσεις το τελικό 4-1 από τον Ντρέϊερ!