6ος όμιλος: Προκρίθηκε η Μπαρτσελόνα, μάχη Ίντερ-Ντόρτμουντ (videos)

Η Μπαρτσελόνα είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ντόρτμουντ, την οποία κατέβαλε με 3-1, ενώ μετά από συναρπαστικό παιχνίδι η Ίντερ μπήκε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης, καθώς νίκησε 1-3 την Σλάβια στην Πράγα.

Υπόθεση τεσσάρων λεπτών ήταν η αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με την Ντόρτμουντ. Στο 29′ ο Μέσι έβγαλε τετ α τετ τον Σουάρες και ο Ουρουγουανός άνοιξε το σκορ. 4 λεπτά αργότερα ο Μέσι στο 700στό του παιχνίδι με τα μπλαουγκράνα, έκανε το 2-0 δίνοντας καθαρό προβάδισμα στους Καταλανούς. Στο 67′ ο Αργεντινός έφτιαξε ένα ακόμα γκολ με τον Γκριεζμάν να γράφει το 3-0. Στο 73′ ο Μέσι είχε φάουλ στο δοκάρι. Η Ντόρτμουντ βρήκε το γκολ με τον Σάντσο λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο δεκάλεπτο

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ράκιτιτς(78′ Βιδάλ), Μπούσκετς, Σουάρες(90′ Βαγκ), Μέσι, Ντεμπελέ(26′ Γκριεζμάν), Λενγκλέ, Ρομπέρτο, Ντε Γιονγκ, Φίρπο, Ουμτιτί
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Χακίμι, Ρόις, Γκερέιρο, Σουλτς(46′ Σάντσο) Χούμελς, Ακάντζι, Μπραντ, Πίστζεκ(76′ Ζαγκάδου), Βίτσελ, Βάιγκλ(85′ Γκέτσε)

Η Ίντερ με τον εξαιρετικό Λαουτάρο Μαρτίνες άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό κόντρα στην Σλάβια στην Πράγα.
Στο 36′ έγινε η φάση που ξεκίνησε θύελλα των διαμαρτυριών, καθώς η Ίντερ έκανε το 0-2 μετά το κλέψιμο του Μαρτίνες και το πλασέ του Λουκάκου, αλλά ο διαιτητής τσέκαρε το VAR για πιθανό πέναλτι της Σλάβια. Ακύρωσε το γκολ των νερατζούρι και έδωσε πέναλτι στους Τσέχους που ισοφάρισαν με τον Σούτσεκ. Στο 67′ ο Λουκάκου είδε την κεφαλιά του να σταματά στο δοκάρι. 6 λεπτά αργότερα ο Χαντάνοβιτς σταμάτησε τον Μαζοπουστ. Στο 78′ ο Μαρτίνες απάντησε στα χαμένα τετ α τετ. Μετά από 3 λεπτά ο Λουκάκο και η Ίντερ βρήκαν αυτό που έψαχναν με τον Βέλγο να περνάει και τον Κόλαρ για το 1-2. Ο Μαρτίνες με το δεύτερο προσωπικό του στο 88′ έγραψε το 1-3.

ΣΛΑΒΙΑ: Κολάρ, Κουφάλ,Στάντσιου,Ολαγίνκα,Κούντελα, Μπόριλ, Σούτσεκ, Χουσμπάουερ(70′ Ζέλενι), Σέβτσικ, Φρίντριχ(83′ Τάκακς), Μάζοπουστ
ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Γκοντίν, Ντε Φράι, Βεσίνο(80′ Εσπόζιτο), Λουκάκου, Μαρτίνες, Μπόρχα Βαλέρο(76′ Γκαλιαρντίνι), Μπιράγκι(76′ Λαζάρο), Σκρίνιαρ, Μπροζοβιτς, Καντρέβα