Λίβερπουλ δίχως φρένα

Η Λίβερπουλ «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι με τη Μάριμπορ, την οποία διέλυσε 7-0.

Στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να πάρει άνετη νίκη επί των Σλοβένων πετυχαίνοντας τέσσερα στο πρώτο ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο τέταρτο λεπτό ο Φιρμίνο έπειτα από γύρισμα του Σαλάχ από τα δεξιά ενώ εννιά λεπτά αργότερα ο Κοουτίνιο χρίστηκε σκόρερ έπειτα από γύρισμα του Μίλνερ, πάλι από τα δεξιά. Στο 19ο λεπτό ο Φιρμίνο από σκόρερ ντύθηκε ασίστμαν με τον Σαλάχ να πετυχαίνει το πρώτο προσωπικό του τέρμα για το 3-0 ενώ πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Αιγύπτιος σκόραρε για δεύτερη φορά με τον Μορένο να δίνει την ασίστ.

Έτσι, το δεύτερο μέρος στη Σλοβενία ήταν ουσιαστικά μία τυπική διαδικασία με τους «κόκκινους» να πετυχαίνουν και ένα πέμπτο γκολ με τον Φιρμίνο, στο 52ο λεπτό και να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και να φτάνουν σε μία άνετη επικράτηση ενώ στο 87ο λεπτό ο Τσάμπερλειν σκόραρε για το 6-0 ενώ το τελικό 7-0 διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό ο Αλεξάντερ-Άρνολντ, σκορ που τους φέρνει στην πρώτη θέση του πέμπτου ομίλου έχοντας πλέον πέντε πόντους.