Έσωσε την παρτίδα η Τσέλσι! (video)

Η Τσέλσι έσωσε την παρτίδα κόντρα στην Μάριμπορ σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε περισσότερο με αγκαρία για τους Άγγλους, με τις δύο ομάδες τελικώς να έρχονται ισόπαλες 1-1.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο δεν έπιασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης υψηλά στάνταρ απόδοσης και αυτό έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους όχι μόνο να την αμφισβητήσουν αλλά και να ανοίξουν το σκορ στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης με πανέμορφο σουτ του Ιμπραΐμι.

Ωστόσο, στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μάτιτς κατάφερε να σκοράρει έστω και με περιπετειώδη τρόπο και έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του ενώ στο 84ο λεπτό ο Αζάρ έχασε και πέναλτι αλλά οι Λονδρέζοι έφτασαν τους οκτώ βαθμούς και παρέμεινε στην πρώτη θέση του έβδομου ομίλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάριμπορ (Α. Σίμουντζα):Χαντάνοβιτς, Ραΐσεβιτς, Βίλερ, Άργκους, Φιλίποβιτς, Σάλαχιτς, Ιμπραΐμι, Στογιάνοβιτς, Μέρτελι, Ταβάρες, Ζάχοβιτς

Τσέλσι (Ζ. Μουρίνιο): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Φιλίπε Λουίς, Ζούμα, Τέρι, Φάμπρεγκας, Αζάρ, Μάτιτς, Γουίλιαν, Ντρογκμπά, Σίρλε