Πόρτο – Ίντερ 0-0 : “Νερατζούρι” πρόκριση μετά φόβου και πάθους! (hls)

Η Ίντερ έπαιξε για το αποτέλεσμα στο "Ντραγκάο" και το πήρε ίσως και γιατί οι αντίπαλός της φοβηθηκε περισσότερο και τόλμησε λιγότερο - και πιο αργά - προκειμένου να ανατρέψει το 0-1 του πρώτου αγώνα

Δεν περιμέναμε δα κάποια επιθετική “πανδαισία” στο στάδιο Ντραγκάο μετά το… δεσμευτικό, εν μέρει σκορ του πρώτου αγώνα! Η Πόρτο έψαχνε διαδρόμους προοπτικής στην καλά οργανωμένη άμυνα της Ίντερ, δέιχνοντας το πόσο υπολόγιζε την ποιότητα των αντιπάλων της στο ενδεχόμενο της αντεπίθεσης
Ως ένα σημείο δεν είχαν και τόσο άδικο καθώς οι φιλοξενούμενο έδειχναν πολύ πιο επικίνδυνοι εν αντιθέσει με τους “δράκους” που προκάλεσαν ενθουσιασμό στην εξέδρα κι ανησυχίες στην αντπαλή άμυνα όταν αποφάσισαν να ρισκάρουν.
Χαρακτηστικό το γεγονός πως οι μεγαλύτερες ευκαιρίες για γκολ στην Ιταλική εστία χάθηκαν στις καθυστερήσεις… Σε ροή για ένα καθώς πρέπει… θρίλερ στο στάδιο “Ντραγκάο”
Στο 92′ ο Ντάμφρις απέκρουσε πάνω στη γραμμή σουτ του Μαρκάνο και στην επόμενη φάση, σε μια παρατεταμένη πίεση της Πόρτο, αρχικά η κεφαλιά του Ντρούγιτς βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν ο Ονάνα – με τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού – απέκρουσαν σουτ του Ταρέμι!
Η Ίντερ επιστρέφει μετά από χρόνια στα προημιτελικά του Τσάμπιονς λιγκ και η ομάδα της Πορτογαλίας έμεινε απογοητευμένη και αποκλέισμένη περισσότερο στις λεπτομέρειες!