Λειψία-Μάντσεστερ Σίτι 1-1: Κράτησαν ζωντανή την ελπίδα οι Γερμανοί (hls)

Καμία αλλαγή από τον Γκουαρντιόλα, τέσσερις από τον Ρόζε που βελτίωσε την εικόνα της Λειψίας στο δεύτερο ημίχρονο.

Προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ κέρδισε η Μάντσεστερ Σίτι στον πρώτο αγώνα με την Λειψία, στην Γερμανία, με το ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) και έχοντας την ρεβάνς στο “Ετιχαντ” (14/3) για την φάση των “16” , διαθέτει τις πιθανότητες και τις περγαμηνές να ολοκληρώσει με επιτυχία την αποστολή της. Η περσινή πρωταθλήτρια Αγγλίας ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο. Δημιούργησε τρείς κλασσικές ευκαιρίες και στην πρώτη εξ’ αυτών στο 27′, ο Μάχρεζ βρήκε ελεύθερο χώρο και με άψογο κοντρόλ, πλάσαρε εύστοχα από το ύψος της περιοχής.

Η Λειψία άλλαξε την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο. Πίεσε την Σίτι στην κυκλοφορία της μπάλας και ανέκτησε την κατοχή, με αποτέλεσμα να φτάνει με αξιώσεις στην εστία του Μοράες, κυρίως από στημένες φάσεις. Στο 70′, από την σέντρα του Χάλστενμπεργκ, ο Γιόσκο Γκβάρντιολ έκανε ιδανικό άλμα και με κεφαλιά, ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, η Σίτι ζήτησε πέναλντι σε χέρι αμυντικού της Λειψίας, αλλά δεν υπήρξε παρέμβαση του VAR. O Γκουαρντιόλα δεν έκανε καμία αλλαγή, σε αντίθεση με τον τεχνικό της γερμανικής ομάδας, Ρόζε που έκανε τέσσερις και συνέβαλαν στην ισοφάριση.