Μπριζ-Πόρτο 0-4: Επιβλητική νίκη με Ταρεμί και… Ντιόγκο Κόστα (hls)

Ο Ταρεμί πέτυχε δύο γκολ στη νίκη της Πόρτο στο Βέλγιο, ο Ντιόγκο Κόστα έπιασε δύο πέναλτι

Η Πόρτο ήθελε τη νίκη στο παιχνίδι με την Μπριζ στο Βέλγιο για να ξεφύγει από τον ανταγωνισμό. Η βελγική ομάδα είχε ήδη περάσει στην επόμενη φάση του Champions League και η Πόρτο από τη δεύτερη θέση ήθελε με το τρίποντο να νιώθει άνετα για την πρόκριση.

Ο Ταρεμί, με δύο γκολ, φρόντισε -και αυτός. Μαζί όμως με τον Ιρανό επιθετικό που έφτασε τα 7 γκολ σε 16 παιχνίδια στο Champions League, φρόντισε και ο Ντιόγκο Κόστα

Ο τερματοφύλακας της Πόρτο, με το σκορ να είναι στο 0-1, απέκρουσε δύο πέναλτι και έδωσε το σύνθημα για την τελική αντεπίθεση της Πόρτο που της έδωσε τρία γκολ σε 13 λεπτά και τα δύο από αυτά, μέσα σε ένα τρίλεπτο.

Στο 33’ έγινε το 0-1 με τον Ταρεμί. Το 0-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 50’ η Μπριζ είχε υπέρ της πέναλτι. Ο Ντιόγκο Κόστα απέκρουσε την εκτέλεση του Βανάκεν, μετά από έλεγχο της φάσης δόθηκε επανάληψη. Το νέο πέναλτι εκτέλεσε ο Λανχ, ο Ντιόγκο Κόστα το απέκρουσε και αυτό.

Στο 57’, ο Εβανίλσον έκανε το 0-2 και στο 60’, ο Ταρεμί έδωσε στον Εουστάκιο που με δεύτερη προσπάθεια (στην πρώτη απέκρουσε ο Μινιολέ) έκανε το 0-3. Στο 70’ ο Ταρεμί πέτυχε δεύτερο γκολ. Σε μια αντεπίθεση της Πόρτο, ο Γκαλένο έδωσε στον Ιρανό επιθετικό και αυτός πέτυχε το 0-4.