Ντόρτμουντ-Μάντσεστερ Σίτι 0-0: Βολεύτηκαν κι οι δύο (hls)

Το 0-0 ήταν αρκετό για να πάρει η Σίτι την πρωτιά και η Ντόρτμουντ τη δεύτερη θέση. Ένα ημίχρονο έπαιξε ο Χάαλαντ στην επιστροφή του στο Βεστφάλεν. Πήρε χρόνο ο Παπαδόπουλος.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ τέθηκε αντιμέτωπος της Ντόρτμουντ στο “Βεστφάλεν” για πρώτη φορά μετά τη μεταγραφή του στη Σίτι η οποία ήθελε νίκη για να “κλειδώσει” την πρωτιά, ενώ η Ντόρτμουντ ήθελε νίκη ή ισοπαλία για να εξασφαλίσει την πρόκριση στα νοκ άουτ του Champions League.

Στο πρώτο ημίχρονο η αγγλική ομάδα είχε τη μπάλα στα πόδια, δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία της Ντόρτμουντ αλλά δεν κατάφερε να μπει στα αποδυτήρια προηγούμενη.

Στο δεύτερο μέρος ενέτεινε την πίεσή της και κέρδισε πέναλτι με τον Μαχρέζ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος για να νικηθεί από τον Κόμπελ.

Το ματς είχε ένταση, ο Χάαλαντ είχε βγει από το ημίχρονο και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πετύχει κάποιο γκολ αλλά με αυτό το 0-0 πέτυχαν τον στόχο τους καθώς η Μάντσεστερ Σίτι εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο ενώ η Ντόρτμουντ τη δεύτερη.

• Τη δεύτερή του συμμετοχή στο Champions League πήρε ο ομογενής Αντώνης Παπαδόπουλος.