Ρέιντζερς-Νάπολι 0-3: Ασταμάτητοι οι Ιταλοί (hls)

Η Νάπολι επικράτησε με 3-0 της Ρέιντζερς στη Σκωτία και έκανε το 2/2 στο όμιλο, ύστερα από τη νίκη επί της Λίβερπουλ στην 1η αγωνιστική. Όλα τα γκολ των Ιταλών μετά το 65ο λεπτό.

Η Ρέιντζερς υποδέχθηκε εν μέσω πένθους, λόγω του θανάτου της βασίλισσας Ελισάβετ την Νάπολι στη Γλασκόβη για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι “παρτενοπέι” δε δημιούργησαν σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι έκανε “πάρτι” με καλεσμένη τη Ρέιντζερς. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι άνοιξε το σκορ στο 68ο λεπτό με τον Πολιτάνο από τα έντεκα μέτρα. Στο 85′ ο Ράσπαντόρι και έξι λεπτά αργότερα ο Ντομπελέ διαμορφώνουν το τελικό 3-0. Οι Ιταλοί ύστερα από την εμφατική νίκη στη Νάπολι επί της Λίβερπουλ (σ.σ 4-1) κέρδισαν και τη Ρέινζερς φτάνοντας τους έξι βαθμούς και την πρώτη θέση του ομίλου. Οι Σκωτσέζοι παραμένουν τελευταίοι χωρίς βαθμούς.

Ρέιντζερς (Φαν Μπρόνκχορστ, 4-2-3-1):ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ (82′ Καμαρά), Γκόλντσον, Σαντς, Μπάρισιτς, Άρφιλντ (72′ Ματόντο), Τζακ (63′ Κινγκ), Λούντστραμ, Κεντ, Ντέιβις (82′ Τίλμαν), Μορέλος (72′ Τσόλακ).

Νάπολι (Λουσιάνο Σπαλέτι, 4-3-3): Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Κιμ, Ραχμάνι, Ρουί (77′ Ολιβέρα), Ανγκίσα, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (82′ Εντομπελέ), Πολιτάνο (77′ Ζέρμπιν), Σιμεόνε (77′ Ρασπαντόρι), Κβαρατσκέλια (90′ Ελμάς).