Μπόντο Γκλιμτ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1-0: Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν οι Νορβηγοί (hls)

Μικρό μεν, προβάδισμα δε για πρόκριση στους ομίλους του Champions League για τη Μπόντο Γκλιμτ, μετά το 1-0 επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο "Ασπμίρα Στάντιον".

Η Μπόντο Γκλιμτ μετά την εντυπωσιακή πορεία στο Europa League πέρυσι, θέλει να μπει στους ομίλους του Champions League φέτος και μάλιστα έκανε το πρώτο βήμα επικρατώντας 1-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Οι Κροάτες ήταν πάντως αυτοί που απείλησαν πρώτοι, καθώς στο 23ο λεπτό σε σουτ του Όρσιτς ο Χάικιν έδιωξε σε κόρνερ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 37ο λεπτό με τον Πελεγκρίνο να σκοράρει με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από σέντρα του Εμβοκά.

Τρία λεπτά πριν φύγει το πρώτο μέρος οι Νορβηγοί “άγγιξαν” το 2-0, όμως η κεφαλιά του Χέλμπρατεν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Ντιναμό.