PSV – Μονακό 3-2 (παρ.): Προκρίθηκαν με ανατροπή οι Ολλανδοί

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην παράταση (2-2 η κανονική διάρκεια), η PSV επικράτησε 3-2 της Μονακό και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση για τα play off του Champions League.

H PSV άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με γκολ του Φέρμαν, ωστόσο οι αλλαγές που έκανε στο δεύτερο μέρος ο τεχνικός της Μονακό, Φιλίπ Κλεμάν βελτίωσαν την αγωνιστική εικόνα των Μονεγάσκων και έφεραν την ανατροπή!

Στο 58ο λεπτό, η Μονακό ισοφάρισε σε 1-1 με τον Χιλιανό Μαριπάν και στο 70ο λεπτό ο Μπεν Γεντέρ έκανε το 2-1 για την ομάδα από το Πριγκιπάτο του Μονακό.

H λύτρωση για την PSV ήρθε στο 89ο λεπτό με τον Γκουτιέρεζ να ισοφαρίζει σε 2-2, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (1-1 το πρώτο ματς).

Στο έξτρα ημίωρο, οι Ολλανδοί ήταν πιο ψύχραιμοι, βρήκαν το “χρυσό” γκολ με τον Ντε Γιόνγκ στο 109ο λεπτό και πήραν την πρόκριση για τα πλέι οφ του Champions League.

PSV: Μπενίτεζ, Μαχ (77′ Όπεγκαρντ), Ομπίσπο, Τέζε (89′ Φαν Χίνκελ), Εμουένε (77′ Μπακαγιόκο), Φέρμαν (109′ Μπράνθγουέιτ), Τιλ (65′ Γκουτιέρεζ), Σανγκαρέ, Γκάκπο, Σαϊμπαρί (65′ Ραμάλιο), Ντε Γιόνγκ

Μονακό: Νούμπελ, Βάντερσον, Ντισασί, Μαριπάν, Γιάκομπς (53′ Ενρίκε), Μιναμίνο (68′ Μάρτινς), Φοφανά, Ματάζο (106′ Λούκας), Γκολοβίν (53′ Ντιατά), Μπεν Γεντέρ (82′ Ντιόπ), Φόλαντ (46′ Εμπολό)