Μπενφίκα – Μίντιλαντ 4-1: “Πτήση” στα playoffs

Οι "αετοί" της Λισσαβώνας μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο το πρώτο παιχνίδι με τη Μίντιλαντ, καθώς τη συνέτριψαν με 4-1 και θα ταξιδέψουν στη Δανία για να τσεκάρουν το εισιτήριο για τα playoffs του Champions League.

Η Μπενφίκα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και με ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου (βασικός) ήταν ο Γκονσάλο Ράμος, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ. Ο Πορτογάλος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 17′, έγραψε το 2-0 στο 33′ και ο Φερνάντες στο 40′ διαμόρφωσε το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ράμος πήρε ξανά το… όπλο του στο δεύτερο ημίχρονο και με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο τελευταίο ημίωρο η Μπενφίκα κατέβασε… ταχύτητα, με τη Μίντιλαντ να πετυχαίνει το γκολ της… τιμής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σίστο στο 78′.

Οι δύο ομάδες θα τα πουν ξανά σε μία εβδομάδα (9/8), αυτή τη φορά στη Δανία, σε ένα παιχνίδι που δείχνει πως θα είναι τυπική διαδικασία για τη Μπενφίκα.