Σερίφ Τίρασπολ – Βικτόρια Πλζεν 1-2: Προβάδισμα για τους Τσέχους

Η Βικτόρια Πλζέν έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης για τα Play off του Champions League, επικρατώντας με ανατροπή της Σερίφ στο Ζίμπρου, με 2-1.

Αυτή είναι και η πρώτη νίκη για την Πλζέν στην Μολδαβία όμως το σημαντικό είναι πως εν όψει του δεύτερου αγώνα στις 9/8 έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης.

Η Σερίφ απείλησε για πρώτη φορά στο ματς μόλις στο τρίτο λεπτό. Ο Λούσκια έπιασε δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον ποριέρε της Πλζέν σε δύσκολη επέμβαση!

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί στο όγδοο λεπτό με τον Μπούχα να σουτάρει αλλά τον Αμπαλόρα να παραχωρεί το κόρνερ.

Ο πορτιέρε της Σερίφ, έκανε μια ακόμη καλή επέμβαση δύο λεπτά αργότερα στην κεφαλιά του Περνίκα στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Στο 36 η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιαν Σικόρα με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι.

Ο Ιμπραχίμ Ακάνμπι από τα έντεκα μέτρα ήταν εύστοχος και έκανε το 1-0!

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μίλαν Χάβελ βρέθηκε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα καια ρχικά ο διαιτητής έδειξε η φάση να συνεχιστεί. Μετά από έλεγχο του VAR, ο άρχοντας του αγώνα κατελόγισε πέναλτι. Στο 41 ο Τόμας Χορί νίκησε τον Αμπαλόρα για να κάνει το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 41 η Σερίφ λίγο έλλειψε να προηγηθεί, με το σουτ του Περναμπούκο να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Πλζεν έκανε την ανατροπή στο 55. Ο Μπούχα με κεφαλιά νίκησε τον πορτιέρε των γηπεδούχων για να κάνει το 2-1!

Ο Γιάννης Φοίβος Μπότος, δοκίμασε να σκοράρει με σουτ λίγο πριν το τέλος με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Σέριφ: Αμπαλόρα Ρενάν Γκέδες, Κίκι, Ράντελιτς, Κποζό, Λούσκια(72΄Γιάννης Φοίβος Μπότος), Κιαμπού, Μπαντόλο, Περναμπούκο, Τετζάν, Ακάνμπι(89΄Ουατάρα)

Βικτόρια Πλζέν: Στάνεκ, Χάβελ, Χέιντα, Περνίκα, Μοσκιέρα(75΄Χολίκ), Κάλβαχ, Μπούχα(92 Κοσέ), Σικόρα, Κλίμεντ(75΄Χολίκ), Κόπιτς, Χόρι(67΄Ντέντιτς)