Λίβερπουλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 : Γρήγορο «καθάρισμα» στο Άνφιλντ! (hls)

Με γκολ του Ζότα στο 13' και του Μανέ στο 21ο λεπτό, η Λίβερπουλ νίκησε 2-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης. Στην 11αδα των "κόκκινων" ο Τσιμίκας, με δέκα από το 36' λόγω αποβολής του Φελίπε οι Ισπανοί

Δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά περισσότερα από όσα μας έχει δείξει έως τώρα στο Τσάμπιονς λιγκ η Λίβερπουλ!
Κάποια καλά της ξεσπάσματα, με τον Τσιμίκα στο αρχικό σχήμα και τον Αλεξάντερ Άρνολντ να αποτελεί τον πόλο έμπνευσής της στο πρώτο ημίχρονο, ήρθαν δύο ωραία – «ομαδικά» γκολ από τον Ζότα στο 13ο λεπτό και τον Μανέ οκτώ λεπτά αργότερα!
Σε αυτά τα επιβλητικά ξεσπάσματα των «κόκκινων» οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μάλλον νευρικά κάτι που αποτυπώθηκε με χαρακτηριστικό τρόπο όταν στο 36ο λεπτό ο Βραζιλιάνος αμυντικός Φελίπε αποβλήθηκε βλέποντας απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μανέ..
Στην επανάληψη η ομάδα του Κλοπ, διαχειρίστηκε χώρο και… χρόνο στο ματς, αναζητώντας κάτι παραπάνω με λιγότερο άγχος όμως λίγο η επιπολαιότητα, λίγο ο γκολκίπερ των Μαδριλένων και λίγο το… VAR κράτησαν το σκορ σε ότι είχε διαμορφωθεί από σχετικά νωρίς!
Το VAR κράτησε στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου και την Ατλέτικο στο μηδέν, παρότι ένας γνώριμος του «Άνφιλντ» ο Ουρουγουανός Σουάρε σκόραρε αλλά ήταν οριακά ακάλυπτος!

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, Μίλαν και Πόρτο αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.