Μάλμε – Τσέλσι 0-1: Έπιασε κορυφή και περιμένει η Τσέλσι

Με το τέρμα του Ζιγές η Τσέλσι πέρασε νικηφόρα από τη Σουηδία αφήνοντας τη Μάλμε χωρίς γκολ και βαθμό μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές

Η Μάλμε υποδέχθηκε στην έναρξη του 2ου γύρου την Τσέλσι κόντρα στην οποία ολοκλήρωσε με τη βαριά ήττα 4-0 το πρώτο σκέλος της φάσης των ομίλων.

Η σουηδική ομάδα αναζητούσε κόντρα στην κάτοχο του τροπαίου το πρώτο της γκολ στη φετινή διοργάνωση, έχοντας φτάσει μάλιστα στη σέντρα της αναμέτρησης με το παθητικό ένδεκα τερμάτων μετά τις πρώτες τρεις αγωνιστικές.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μάλμε έπιασε την καλύτερη της απόδοση μέχρι τώρα στο Τσάμπιονς Λιγκ, στηριζόμενη στη σφιχτή διάταξη της και το δυναμισμό στις προσωπικές μονομαχίες.

Το γκολ του Ζιγές στο 56ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για την Τσέλσι, καθώς η ομάδα του Τόμας Τούχελ διαχειρίστηκε το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, όχι όμως χωρίς κόπο στον επίλογο του ματς όταν οι γηπεδούχοι πίεσαν αναζητώντας το τέρμα της ισοφάρισης.

Με παιχνίδι παραπάνω η Τσέλσι έπιασε τη Γιουβέντους που αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Ζενίτ

Μάλμε: Νταλίν – Αχμέντοτζιτς, Νίλσεν, Μπρόρσον, Ρικς – Μπέργκετ, Ίνοσεντ, Ράκιπ, Πένια – Νανασί, Τσόλακ

Τσέλσι: Μεντί – Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ – Αθπιλικουέτα, Λόφτους-Τσικ, Ζορζίνιο, Αλόνσο – Ζιγές, Χάβερτζ, Χότσον-Οντόι