ΠΣΖ – Λειψία 3-2: “Αυτοκτόνησαν” οι Γερμανοί, σούπερ Μέσι με δύο γκολ (vids)

Ο Σικαμάν με ένα αφελή πέναλτι έδωσε στην ΠΣΖ τη νίκη με 3-2 επί της Λειψία. Συγκλονιστικός Λιονέλ Μέσι σκόραρε δύο γκολ για πρώτη φορά με τα χρώματα των Γάλλων.

Προβάδισμα στο σκορ πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν με τον Κίλιαν Εμπαπέ στο 9ο λεπτό. Ο Γάλλος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντράξλερ για το 1-0 των γηπεδούχων. Η Λειψία απάντησε στο γκολ του Εμπαπέ με τον Αντρέ Σίλβα. Ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων στο 15′ έκανε ένα σουτ στην εστία, αλλά ο Νάβας μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.

Ο 25χρονος Πορτογάλος επέμεινε και τελικά νίκησε τον γκολκίπερ των “Παριζιάνων” στο 28′. Μέσα στην περιοχή της Παρί o Ανχελίνιο έκανε συρτή μπαλιά από τα αριστερά με τον Αντρέ Σίλβα να γράφει το 1-1.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια του “Παρκ Ντε Πρενς” με το σκορ της ισοπαλίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τζέσε Μαρς άρχισε δυναμικά και στο 57ο λεπτό ευτύχισε στο δεύτερο γκολ με τον Μουκιέλ. Ο 23χρονος Γάλλος βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή της Παρί και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους για το 2-1. Το γκολ – απάντηση ήρθε από το νέο αστέρι του Μαουρίσιο Ποτσετίνο, Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έκανε το 2-2. Ο Εμπαπέ “σέρβιρε” στον Αργεντινό και εκείνος ισοφάρισε για τους οικοδεσπότες.

Στο 74ο λεπτό ο Σικαμάν ανέτρεψε τον Κίλιαν Εμπάπέ, ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση από την “άσπρη βούλα” και έκανε το 3-2. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του αγώνα ο νεαρός άσος της Παρί κέρδισε πέναλτι, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 4-2 από τα 11 μέτρα.

Οι ενδεκάδες:

ΠΣΖ (Μαουρίσιο Ποτσετίνο, 4-3-3): Νάβας, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπέμπε, Νούνο Μέντες, Ερέρα (61′ Βαϊνάλντουμ), Βεράτι, Γκεγιέ (61′ Περέιρα) , Μέσι, Εμπαπέ και Ντράξλερ (90′ Κέλερ).

Λειψία (Τζέσε Μαρς, 4-4-2): Γκουλάτσι, Κλόστερμαν (71′ Γκβάρντιολ), Ορμπάν, Σικαμάν (83′ Ποόυλσεν), Ανχελίνιο (83′ Χένριχς), Μουκιέλ, Λάιμερ, Άνταμς, Ενκουκού, Χαϊνταρά (62′ Μορίμπα) και Αντρέ Σίλβα (83′ Φόρσμπεργκ).