Στη Γλασκώβη για την πρόκριση! (video)

Η Σέλτικ προηγήθηκε της Μάριμπορ εκτός έδρας αλλά η ομάδα του Σίμουντζα κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα και έτσι η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό αφού το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο έκτο λεπτό με τον Μακ Γκρέγκορ να σκοράρει.

Ωστόσο, η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ αφού οκτώ λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Μποχάρ να σκοράρει.

Παρ’ όλο που το παιχνίδι έδειχνε ότι θα έχει πολλά γκολ στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε και έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές  τους στον επαναληπτικό της Γλασκώβης την ερχόμενη εβδομάδα.

Μάριμπορ (Α. Σίμουντζα): Χαντάνοβιτς, Σούλερ, Ράτσεβιτς, Βίλερ, Φιλίποβιτς, Ιμπραΐμι, Ντερβίσεβιτς, Βρσιτς, Στογιάνοβιτς, Μποχάρ, Ταβάρες

Σέλτικ (Ρ. Ντέιλα): Γκόρντον, Ιζαγκίρε, Φαν Ντάικ, Μούλγκρου, Ντενάιερ, Λούστιγκ, Γιόχανσεν, Καγιάλ, Μακ Γκρέγκορ, Στόουκς, Μπέργκετ