UCL – GROUP C: Άγιαξ – Μπεσίκτας 2-0, ένα ημίχρονο ήταν αρκετό (hls)

Ο Άγιαξ νίκησε με 2-0 την Μπεσίκτας με γκολ των Μπερκχάους - Αλέρ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τους ομίλους του Champions League.

Με πατημένο το… γκάζι μπήκαν στην αναμέτρηση τόσο ο Άγιαξ όσο και η Μπεσίκτας. Οι Τούρκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Μπατσουαγί, ο οποίος στο 10ο λεπτό τράνταξε το δοκαρι των Ολλανδών. Ακολούθησε η απάντηση από τους γηπεδούχους με τον Άντονι. Ο 21χρονος Βραζιλιάνος έκανε το σουτ στο 11′ μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά η “στρογγυλή θέα” πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μπερκχάους έδωσε το προβάδισμα για τον Άγιαξ με ωραίο διαγώνιο σουτ, κάνοντας το 1-0. Το σκορ του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Σεμπάστιαν Αλέρ, ύστερα από ασίστ του Μπερκχάους στο 43′.

Στο δεύτερο μέρος η Μπεσίκτας των πολλών απουσιών, προσπάθησε να σκοράρει, αλλά δεν ευτύχησε σε ένα τέρμα προκειμένου να διεκδικήσει έστω και τον πρώτο βαθμό της ισοπαλίας.

Άγιαξ: Πάσβεερ, Μαζράουι, Τίμπερ, Μαρτίνες, Μπλιντ, Γκράβενμπερχ, Άλβαρες, Μπέργκχαους (71’ Κλάασεν), Τάντιτς, Άντονι (71’ Νέρες), Αλέρ.

Μπεσίκτας: Ντεστάνογλου, Ροζιέρ, Σερντάρ, Ν’ Σακαλά, Μεράς (73’ Βαρντάρ), Ζόσεφ, Καραμάν, Ουτσάν (46’ Οζιακούπ), Μποζντογκάν, Γιλμάζ (46’ Τορέ), Μπατσουαγί.

Η Βαθμολογία:

1. Άγιαξ 6
  2. Ντόρτμουντ 3*
  3. Μπεσίκτας 0
  4. Σπόρτινγκ Λισ. 0*

*Ντόρτμουντ και Σπόρτινγκ Λισαβόνας έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, καθώς θα αναμετρηθούν στις 22:00μ.μ