Champions League: Στους ομίλους πανεύκολα Σάλτσμπουργκ και Σερίφ (hls)

Η Σερίφ Τιράσπολ των Κολοβού-Αθανασιάδη με παρακαταθήκη το 3-0 της Μολβαδίας, πανηγύρισε εύκολη πρόκριση στο Ζάγκρεμπ (0-0). Με δύο νίκες στους ομίλους η Σάλτσμπουργκ (δύο 2-1).

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Σερίφ Τιράσπολ 0-0

Οι Κροάτες το πάλεψαν πολύ. Ήταν μάλιστα πολύ καλύτεροι από τους Μολβαδούς αλλά η μπάλα δεν μπήκε ποτέ στα δίχτυα του Γιώργου Αθανασιάδη και η Σερίφ με παρακαταθήκη το 3-0 του πρώτου αγώνα, πανηγύρισε μεγαλειώδη πρόκριση στους «χρυσοφόρους» ομίλους του Champions League. Βασικός και ο Δημήτρης Κολοβός, αντικαταστάθηκε στο 74′.

Μπρόντμπι-Σάλτσμπουργκ 1-2

Χαλαροί και ωραίοι οι Αυστριακοί, προκρίθηκαν στους ομίλους με δύο νίκες (αμφότερες με 2-1). Η ομάδα του Τζάισλε μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο ματς και καθάρισε τη δουλειά από το πρώτο δεκάλεπτο (4′ Σέσκο, 10′ Άαρονσον). Τα υπόλοιπα 80 λεπτά ήταν τυπική διαδικασία και μία… αγγαρεία για τις δύο ομάδες. Ο Μάξο έβαλε το γκολ της τιμής για τους πρωταθλητές Δανίας στο 62ο λεπτό, αλλά αυτό μικρή σημασία είχε.