Champions League: Η Λουντογκόρετς στον δρόμο του Ολυμπιακού (hls)

Η Λουντογκόρετς επικράτησε με 3-1 της Μούρα από τη Σλοβενία και θα βρεθεί στον δρόμο των πρωταθλητών Ελλάδας στον 3ο προκριματικό του Champions League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ και το βρήκαν ουσιαστικά στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κύπριο επιθετικό Πιέρο Σωτηρίου μετά την πάσα του Τέκπετεϊ.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν ο δεξιός οπισθοφύλακας Ικόκο που απείλησε, ενώ στο 11′ ο Σαντάνα είχε την 3η καλή στιγμή της Λουντογκόρετς σουτάροντας άουτ.

ΟΙ φιλοξενούμενοι απάντησαν με δοκάρι σε σέντρα που επιχείρησε ο Κάρνιτσκνικ στο 26ο λεπτό, ενώ άγγιξαν την ισοφάριση στο 29′ όταν ο Κλέπατς απέτυχε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον τερματοφύλακα Καλίνα.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Χόρβατ στο 64ο λεπτό και ήταν καλύτεροι μέχρι το 80ο λεπτό.
Οι κορυφαίοι παίκτες της Λουντογκόρετς έδρασαν στο τέλος. Ο Κάουλι έδωσε ασίστ στον μανού για το 2-1 και ο Βάντερσον στον Κάουλι για το 3-1 της Λουντογκόρετς που τη στέλνει στο δρόμο του Ολυμπιακού στον 3ο προκριματικό του Champions League.