Champions League: Άνετη πρόκριση της Φερεντσβάρος

Η Φερεντσβάρος πέτυχε δεύτερη νίκη απέναντι στη Ζαλγίρις (1-3) και πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο ουγγρικός σύλλογος είχε επικρατήσει με 2-0 και εντός έδρας στην πρώτη από τις μάχες των ομάδων για το εισιτήριο που εξασφαλίζει παρουσία στον 3ο προκριματικό γύρο.

Πρωταγωνιστής και σκόρερ των δύο τερμάτων της Φερεντσβάρος ήταν ο Μαί με δύο γκολ στο 44ο και το 72ο λεπτό του αγώνα, αξιοποιώντας τις ευκαιρίες και τους χώρους που άφησαν οι γηπεδούχοι.

Ο Ντιάου μείωσε σε 1-2 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ο Ρόμπερτ Μακ που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι διαμόρφωσε το τελικό 1-3 ένα λεπτό αργότερα.

Η ομάδα του Αυστριακού προπονητή Πίτερ Στέγκερ παρουσιάστηκε καλύτερη και στα δύο παιχνίδια απέναντι στους Λιθουνούς για τους οποίους το όνειρο της πρόκρισης χάθηκε ουσιαστικά από το πρώτο ραντεβού.

Στον 3ο προκριματικό γύρο το έργο των Ούγγρων δυσκολεύει αρκετά αφού θα βρουν απέναντί τους την Σλάβια Πράγας.