Σέλτικ-Μίντιλαντ 1-1: Ανοιχτοί λογαριασμοί (vid)

Σέλτικ και Μίντιλαντ αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) στο πρώτο σκέλος του δεύτερου προκριματικού γύρου του Champions League, αφήνοντας ορθάνοιχτα όλα τα ενδεχόμενα ενόψει της ρεβάνς. Δείτε όλα τα σημερινά αποτελέσματα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Μετά από ένα επεισοδιακό 90λέπτο στο «Σέλτικ Παρκ», που τα είχε όλα, Σέλτικ και Μίντιλαντ έχουν αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό της Δανίας.

Οι Κέλτες, που είχαν για βασικό τον Βασίλη Μπάρκα, προηγήθηκαν στο 39ο λεπτό με το νέο μεταγραφικό τους απόκτημα, Λιέλ Αμπάντα (19 χρ.) αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο επίσης Ισραηλινός στόπερ Νιρ Μπίτον είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα!

Οι ισορροπίες του ματς άλλαξαν ξανά στο 56′ όταν ο εξτρέμ της Μίντιλαντ, Αντέρς Ντρέγιερ αποβλήθηκε (με δεύτερη κίτρινη κάρτα και αυτός). Στο 68′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ που ήθελαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εβάντερ (δοκάρι και μέσα), παγώνοντας την Γλασκώβη (9.000 θεατές στο γήπεδο). Μοιραίος ο Μπάρκας με την άστοχη έξοδο του στο φάουλ του Βραζιλιάνου.

Τα τελευταία 25 λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις) δεν επιφύλασσαν ιδιαίτερες συγκινήσεις με τους δύο προπονητές να μην θέλουν να ρισκάρουν κάτι, με το μυαλό φανερά στη ρεβάνς. Έτσι, η εποχή Ποστέκογλου στην Σέλτικ δεν ξεκίνησε με το «δεξί» αλλά όλα θα κριθούν την άλλη Τετάρτη (28/07) στο Χέρνινγκ.