Τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ, δεν άντεξε η ΑΕΛ

Ανάμεικτα συναισθήματα για τις κυπριακές ομάδες στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού ο ΑΠΟΕΛ πήρε εύκολη νίκη με 2-0 κόντρα στην Ελσίνκι και συνεχίζει το ευρωπαϊκό του ταξίδι, ενώ η ΑΕΛ δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της 1-0 από το πρώτο ματς, υποκύπτοντας με 3-0 στη Ζενίτ.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, είχε έτσι κι αλλιώς προβάδισμα μετά το 2-2 της Φινλανδίας, με το 1-0 του Σέρινταν στο 18′ (μετά από ασίστ του Ντε Βινσέντι) να κάνει πιο εύκολο το βράδυ στο «ΓΣΠ». Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε με πέναλτι ο Ντε Βινσέντι στο 43′.

Η αποβολή του Ντανιελζίνιο στο 26′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο της ΑΕΛ στην Αγία Πετρούπολη κόντρα στη Ζενίτ. Στο 55′ ο Ροντόν ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς, ενώ λίγο πριν το φινάλε και την παράταση, ο Ντάνι στο 88′ έβαλε τέλος στην υπόθεση πρόκριση ενώ το πέναλτι του Κερζάκοφ έδωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων τη χαριστική βολή στην ομάδα της Λεμεσού (3-0).