Η Ζενίτ στους ομίλους (video)

Θέση στην κληρωτίδα της Νιόν έκλεισε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, που μετά το 4-2 επί της Πάσος Φερέιρα πανηγύρισε την πρόκρισή της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το ματς ήταν έτσι κι αλλιώς τυπική διαδικασία, αφού το 4-1 της Πορτογαλίας είχε δώσει ουσιαστικά το εισιτήριο στους Ρώσους.

Ο Ντάνι άνοιξε το σκορ στο 29′, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του στο 48′. Το 3-0 διαμόρφωσε ο Μπουχάροφ στο 66ο λεπτό, με την Πάσος να αντιδρά ένα λεπτό αργότερα μειώνοντας το σκορ με τον Ζοσέ.

Το πέναλτι του Αρσάβιν έγραψε το 4-1 στο 78′ με τον Καρλάο να μειώνει εκ νέου στο 83′ για το τελικό 4-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ζενίτ: Λοντίγκιν, Ανιουκόφ, Νέτο, Λόμπαρτς, Σμόλινκοφ, Τίμοστσιουκ, Βίτσελ (69′ Ζιριάνοφ), Σιρόκοφ (46′ Αρσάβιν), Ντάνι (73′ Κερζακόφ), Μογκίλεβετς, Μπουχάροφ

Πάσος Φερέιρα: Ντεγκρά, Νούνο Σάντος (64′ Ροντρίγκο Αντόνιο), Αρνολίν, Ρικάρντο, Έλντερ Λόπες, Ρομέου, Αντρέ Λεάο, Βίτορ, Μανουέλ Ζοσέ (81′ Καετάνο), Ουρτάδο (56′ Ρούι Μιγκέλ), Καρλάο