Μπεσίκτας-Μπασακσεχίρ 3-2: Πρόκριση στην παράταση (hls)

Η Μπεσίκτας επικράτησε με 3-2 της Μπασακσεχίρ στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Τουρκίας.

Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Τουρκίας ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφερε να πάρει σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης από το πρώτο ημίχρονο όταν και σημείωσε δύο γκολ.

Ο Αμπουμπακάρ σημείωσε το 1-0 στο 17ο λεπτό και ο Βίντα αύξησε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 πέντε λεπτά αργότερα δίνοντας στην ανώτερη σε αυτό το διάστημα Μπεσίκτας ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης.

ΟΙ φιλοξενούμενοι είχαν σημαντική χαμένη ευκαιρία να μειώσουν πριν το ημίχρονο με κεφαλιά του Νταγισιμιέ να φεύγει άουτ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μπα είχε δοκάρι στο 49′ και μείωσε σε 2-1 με τον Τουρούτς στο 60′. Ο Ζιουλιάνο ισοφάρισε σε 2-2 στο 77′ στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί σκόραραν οι γηπεδούχοι με τον Λάριν και θα παίξουν στον τελικό του κυπέλλου περιμένοντας αντίπαλο από το ζευγάρι του δεύτερου ημιτελικού μεταξύ Αντάλιασπορ-Αλάνιασπορ