Παναχαϊκή κι Εργοτέλης έριξαν… ντόρτια!

Με άνετες νίκες της Παναχαϊκής επί της Απόλλωνα Λάρισας και του Εργοτέλη στην Κέρκυρα, άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής στην 2η επαγγελματική κατηγορία

Στην Πάτρα, η ομάδα της Αχαϊας παρέσυρε τον Απόλλωνα Λάρισας σε έναν ρυθμό που οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν.
Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ανάκογλου άνοιξε το σκορ με σουτ, έπειτα από μπαλιά του Μυτίδη και δέκα λεπτά αργότερα ο Μυτίδης έκανε το 2-0 αξιοποιώντας μπαλιά του Ιντζόγλου.
Κάπου εκεί μπήκαν οι βάσεις για την επιβλητική επικράτηση των γηπεδούχων κι ενώ η Θεσσαλική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει ρισκάροντας.
Στο 36’ έπειτα από λάθος της άμυνας, ο Μυτίδης μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 3-0.
Σ
το διαδικαστικού χαρακτήρα, δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή είχε τον έλεγχο σημειώνοντας άλλο ένα γκολ με τον Μασούρα στο 85’.

Στην Κέρκυρα το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα από το ξεκίνημά του! Ο Εργοτέλης με ποιότητα και κίνητρο ήταν ανώτερος απέναντι στην εξ αρχής, φέτος, καταδικασμένη ομάδα του Ιονίου.
Το σκορ άνοιξε ο Εφόρτ με σουτ στο 28ο λεπτό και επτά λεπτά αργότερα ο Μπαράτα πέτυχε το 2ο γκολ της Κρητικής ομάδας.
Στην επανάληψη ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά σημειώνοντας άλλο ένα τέρμα με τον Εφόρτ και το τελικό 0-4 διαμόρφωσε και πάλι ο Εφόρτ στο 70’ με το τρίτο προσωπικό του τέρμα!