Ακάθεκτος Λεβαδειακός, χαρούμενος “Καραϊσκάκης” (video)

Με τις νίκες του Λεβαδειακού (0-4) στην Κέρκυρα και της Α.Ε. Καραϊσκάκης (2-0) επί της Παναχαϊκής ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική στην Super League 2.

Με την 5η συνεχόμενη νίκη του στην 2η επαγγελματική κατηγορία ο Λεβαδειακός έδειξε στην Κέρκυρα πως πλέον λογίζεται ως ένα από τα φαβορί για την άνοδο!
Πιο δύσκολη αλλά σημαντική η νίκη για την Α.Ε. Καραϊσκάκης επί της Παναχαϊκής.
Η ομάδα της Λειβαδιάς δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα στο νησί των Φαιάκων, προκειμένου να φτάσει σε μια άνετη νίκη, με σκορ 4-0, επί τις Κέρκυρας.
Το πρώτο γκολ του Βαγγέλη Μάντζιου στο 41ο λεπτό έδιωξε το όποιο άγχος από τους φιλοξενούμενους καθώς ακολούθησαν στο δεύτερο ημίχρονο τα τέρματα των Άγκουα (57’), Βίχου (63’) και Πολέτο πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Στην Άρτα το παιχνίδι ήταν σαφώς πιο ανταγωνιστικό αφού η Παναχαϊκή άγγιξε το γκολ στο 36’ όταν ο Φροξυλιάς με εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Μέτσε με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0.
Οι Πατρινοί ήταν πιο επιθετικοί στην επανάληψη, δίχως όμως να βρούνε ουσία και στο 87’ σε μια από τις καλές τους αντεπιθέσεις οι γηπεδούχοι έφτασαν σε ένα ακόμη τέρμα με τον Κυβελίδη.

Την κούρσα στη βαθμολογία οδηγεί ο ΠΑΣ Γιάννινα με 33 πόντους κι ακολουθούν με φιλοδοξίες, ο Απόλλων Σμύρνης με 27 και οι Λεβαδειακός, Απόλλωνας Λάρισας με 26 βαθμούς