Καλαμάτα – Προοδευτική 1-1: Έ”χ”ασαν και οι δύο

Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το ντέρμπι τoυ νότιου ομίλου της Super League 2, μεταξύ της Καλαμάτας και της Προοδευτικής

Από την κεφαλια του Παυλίδη στο 3ο μόλις λεπτό του αγώνα προηγήθηκε η Προοδευτική στην έδρα της Καλαμάτας. Οι “βυσινί” που ήθελαν τους βαθμούς της νίκης για να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, δεν κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των γηπεδούχων που στο 9΄ είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Τάτο . Η “μαύρη θύελλα” κέρδισε πέναλτι στο 14′ λεπτό σε τράβηγμα του Βασιλόγιαννη από τον Σινγκ και ο Αρναρέλλης με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-1.

Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει περισσότερο ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους που έφτασαν τους 10 βαθμούς και την 11η θέση. Αντίθετα η «μαύρη θύελλα» έχει 18 πόντους και βρίσκεται στην 6η θέση, χάνοντας ακόμα μεγαλύτερο έδαφος στη μάχη που δίνει για την άνοδο.

Καλαμάτα (Κακαλέτρης): Tαΐρης, Λουπάνο (40′ λ.τ Μόζερ), Κωνσταντινόπουλος, Ασίγκκμπα, Παπατόλιος, Αρναρέλλης (61′ Πασάς), Ματέους, Καραγκούνης, Τάτος (61′ Μαρκόφσκι), Βασιλόγιαννης, Ρόβας.

Προοδευτική (Νικοπολίδης): Αστράς, Νταβιώτης (85′ Ομπανόρ), Καρρίκι, Φάζος, Σινγκ (46′ Πότσι), Παντελίδης (46′ Μεγαρίτης), Αγγελόπουλος, Παυλίδης (69′ Καραγκούνης), Τσακίρης (46′ Ευθυμίου), Μάντιτς, Πάβλας.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)
Βοηθοί: Μητροφάνης (Αθηνών), Νικολάου (Αθηνών)