SL2: Σπουδαία νίκη για τον Ηρακλή κόντρα στην ΑΕΛ!

Ο Ηρακλής επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΛ στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ2, νίκη στο ντεμπούτο στον πάγκο της Προοδευτικής ο Νικοπολίδης!

Βόρειος όμιλος

ΑΕΛ – Ηρακλής 0-2

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, πανηγύρισε η ομάδα του Ηρακλή, που επικράτησε της ΑΕΛ με 2-0!

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Τσιώλη, έφτασε τους 8 βαθμούς και βρίσκεται στην όγδοη θέση!

ΟΙ φιλοξενούμενοι, είχαν δοκάρι στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Γιουμπιτάνα ενώ στο 40ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν με τον Τομάς, που εκτέλεσε πέναλτι αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό, ο «γηραιός» άγγιξε το 1-0, όμως το σουτ του Άλεξιτς βρήκε στο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

Στο 62΄ο Χρουσιέλ, με κεφαλιά νίκησε τον πορτιέρε της ΑΕΛ για το 1-0 και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μιλούνοβιτς στο 83΄.

ΑΕΛ : Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Κοσόνου, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Κ. Παπαγεωργίου, Θωμαΐδης, Πλέγας, Νικολιάς, Μαυριάς, Πεντρόσο.

Ηρακλής : Βελλίδης, Πανάγου, Βιτλής, Κωστούλας, Χρουσιέλ, Σίλβα, Πατράλης, Μανουσάκης, Άλεξιτς (65′ Μιλούνοβιτς), Τομάς, Γιουμπιτάνα.

Ηρακλής Λάρισας-Νίκη Βόλου 0-1

Η Νίκη Βόλου, επικράτησε με 1-0 του Ηρακλή Λάρισας και βρέθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με δέκα πόντους.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, σημείωσε ο Κάσος στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με σουτ για την ομάδα του Ελευθερόπουλου.

Ηρακλής Λάρισας : Παπαγιάννης, Λαγωνίδης, Αλτάνης (46′ Μπάτροβιτς), Γκαλίτσιος (70′ Τασιουλής), Μπαλαμώτης (70′ Γκουγκούδης), Μπάμης, Χρηστίδης (46′ Καμπέρης), Δοδοντσάκης, Τσιμίκας, Λεσάι, Ευθυμιάδης (46′ Συρεγγέλας).

Νίκη Βόλου : Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Δημητρίου, Γρομητσάρης, Δεληζήσης, Κυριακίδης (68′ Γαβριηλίδης), Παναγιωτίδης (60′ Μέτσε), Τσουκαλάς, Μιλούνοβιτς (68′ Μορέιρα), Κάσσος, Σιαφά (84′ Τζιώρας).

Προοδευτική-Ηρόδοτος 1-0

Επιστροφή στις νίκες για την Προοδευτική, που επικράτησε στην έδρας της του Ηρόδοτου με 1-0.

Το γκολ της νίκης για την ομάδα του Νικοπολίδη, σημείωσε ο Ευθυμίου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα της Νίκαιας, βρίσκεται ένα βαθμό μακριά από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού με έξι βαθμούς. παραμένει ουραγός ο Ηρόδοτος

Προοδευτική : Καραργύρης, Καρρίκι (35′ λ.τ Αλεξίου), Ποτουρίδης, Φαζός, Πάβλας, Τζανουλίνος, Αγγελόπουλος, Γκαργκαλατζίδης, Ευθυμίου (81′ Λαζαρίδης), Νομικός (66′ Πίσσας), Γιαννιτσάνης (81′ Σινγκ).

Ηρόδοτος : Κρόστα, Γρηγορόπουλος (46′ Γκίνη), Κριεζίου (82′ Γαλεάδης), Κυριακίδης, Μακρυδάκης, Σαρρής, Σουρνάκης, Ζούνιορ Έλιο (71′ Χαϊκάλης), Μασάδο, Βρεττός, Χαλκιαδάκης.

Αιγάλεω-Χανιά 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα, τελείωσε το παιχνίδι ανάμεσα σε Αιγάλεω και Χανιά. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες τις οποίες δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν για να σκοράρουν.

Αιγάλεω : Σικαλιάς, Χοτζάλι, Μπούσης, Βλάχος, Παπανικόλας, Τσίτσαρης, Πολυχρόνης (83′ Πιαστόπουλος), Δημούτσος (63′ Μπαστιάνος), Τσιλιγκίρης, Κολλάς (66′ Σταματάκης), Βλαχομήτρος.

Χανιά : Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Γιαμπερέ, Γκανσιέρ, Χιντζίδης (67′ Ρότσα), Καμαρά, Μπουτσάκης (67′ Καπνίδης), Ναζίμ, Πολίτης, Μπανγκουρά (15′ λ.τ Κόλα), Μάναλης.

Ηλιούπολη-Επισκοπή 0-0

Η Ηλιούπολη έχασε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει ψηλότερα στην βαθμολογία, μετά την λευκή ισοπαλία με την Επισκοπή. Οι φιλοξενούμενοι πήρα σημαντικό βαθμό στην μάχη που κάνουν για να απομακρυνθούν από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας.

Ηλιούπολη : Περιστερίδης, Μπουσάι, Πολιμός, Κρητικός, Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Τσαφταρίδης, Κρέτσι, Βάρκας, Χέμπερτ, Μπαστακός.

Επισκοπή : Καλογεράκης, Κεφαλάς, Εμπουέλε, Σαμουρκασόβι, Σταθόπουλος (46′ Χοβανισιάν), Κρίκλοου, Παπαδόπουλος, Λάμτσε, Πολίτης, Σκεντεράι, Βουκελάτος.

1. Κηφισιά ΑΕ 6 6-0-0 3-0-0 3-0-0 14-1 18
  2. Απόλλων Σμύρνης 6 5-1-0 3-0-0 2-1-0 5-0 16
  3. Athens Kallithea FC 5 4-0-1 2-0-0 2-0-1 8-4 12
  4. ΟΦ Ιεράπετρας 6 4-0-2 3-0-0 1-0-2 12-6 12
  5. Παναχαϊκή 6 3-2-1 2-1-0 1-1-1 6-4 11
  6. Ηλιούπολη 7 3-2-2 2-1-1 1-1-1 6-4 11