Ζάκυνθος – Χανιά 3-1 : Αποχαιρετισμός στην κατηγορία με νίκη!

Νικηφόρο ήταν το τελευταίο εντός έδρας ματς της Ζακύνθου, στην 2η κατηγορία, με σκορ 3-1 επί των Χανίων. Τα γκολ των γηπεδούχων οι Τσιμέλι, Λάμπογλου, Εντουάρδο και των Κρητικών ο Παράνο

Στο τελευταίο της εντός έδρας ματς η Ζάκυνθος κατάφερε να φτάσει σε μια μικρή έκπληξη, νικώντας τα Χανιά έπειτα από μια αναμέτρηση που μπορεί να μην είχε το μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, όμως «έβγαλε» ένταση, καλή διάθεση και ένα συναρπαστικό φινάλε τέσσερα γκολ στο 2ο ημίχρονο, τα δύο – νικηφόρα, για τους γηπεδούχους – στις καθυστερήσεις!!

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 57′ με πέναλτι του Τσιμέλι που δόθηκε για χέρι του Παντεκίδη.
Στο 71ο λεπτό η ομάδα της Κρήτης ισοφάρισε με τον Παράνο.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης η Ζάκυνθος έψαξε περισσότερο το γκολ της νίκης και δικαιώθηκε εις… διπλούν!
Στο 90’ ο Εντουάρντο έκανε το μακρινό σουτ, ο Κατσιμήτρος απέκρουσε ασταθώς, ο Λάμπογλου έφτασε πρώτος στην μπάλα, απέφυγε και τον γκολκίπερ και την έσπρωξε στα δίχτυα
Η Ζάκυνθος απέκτησε ψυχολογία, τα Χανιά τα παράτησαν και στις καθυστερήσεις είχαμε και τρίτο γκολ. Ο Εντουάρντο έπειτα από μαρκάρισμα του Κάρλος κέρδισε πέναλτι. Το μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ζάκυνθος (Παναγιώτης Γουσέτης): Μέντες, Κούνια, Καλλιβωκάς, Νικολακόπουλος, Οντόνε, Κιτόκο (74′ Κοναγκάγια), Σούρμπης, Εντουάρντο, Μπαζάν (85′ Λάμπογλου), Ρουκουά (78′ Ελ Γκανάσι), Τσιμέλι

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Παντεκίδης, Πατάπης (57′ Ζιούλης), Φόμπι (68′ Καψάλης), Κογιετέ (68′ Νικολής), Παναγιωτούδης, Καλαϊτζάκης (46′ Παράνο), Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Βάρκας (68′ Κόλλας), Μπαΐροβιτς