Παναθηναϊκος Β΄- Ηρόδοτος 1-2: Νίκη…ελπίδας για τον Ηρόδοτο!

Ο Παναθηναϊκός Β΄γνώρισε την ήττα εντός έδρας, από τον Ηρόδοτο, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Super League 2.

Ο Παναθηναϊκός Β΄ δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ηρόδοτο, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 2-1 για την 31η αγωνιστική της Super League 2.

Με την ήττα αυτή, το «τριφύλλι» παρέμεινε χαμηλά στην βαθμολογία στην 12η θέση με 31 βαθμούς.

Ο Ηρόδοτος ξεκίνησε αρκετά δυνατά και έχασε την πρώτη του ευκαιρία μόλις στο έκτο λεπτό με τον Ποζατζίδη να πλασάρει και τον Ξενόπουλο να σώζει.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, ήρθε στο 13΄. Ο Καρβούνης γύρισε τη μπάλα και ο Σαρδέλης πλάσαρε άουτ.

Στο 19΄οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα. Ο Τουρκοχωρίτης ανέτρεψε τον Χαλκιαδάκη και ο Κόρτσαμ ευστόχησε από τα έντεκα μέτρα για το 1-0. Στο 24 ο Ηρόδοτος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Ποζατζίδης έκλεψε έκανε το πλασέ και νίκησε τον Ξενόπουλο για να δώσει σημαντική διαφορά στην ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε και έχασε ευκαιρία στο 34 με τον Τιριγώτη κα στο 45 με τον Βρεττός.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 80΄ ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τον Κρότσα να αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ έδιωξε και το σουτ του Σαρδέλη από πλάγια αριστερά, στην εξέλιξη της φάσης.

Τελικά, ο Παναθηναϊκός Β μείωσε το σκορ, με τον Τσιριγώτη να κάνει την κοντινή προβολή και το 1-2 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από γέμισμα από την δεξιά πλευρά, ενώ στην ίδια φάση αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κόρτσαμ.

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης (60’ Αντωνίου), Ρόμπι (65’ Κούτσιας), Σιδεράς, Μαρτίνης, Ηλιάδης (70’ Ματσαδές), Αθανασακόπουλος, Αλμπάνης (60’ Μαραθωνίτης), Καρβούνης (65’ Δημητρίου), Σαρδέλης, Τσιριγώτης.

Ηρόδοτος: Κρόστα, Βρεττός, Χαλκιαδάκης, Κίσσας (64’ Καντέ), Μπαρμπόζα (88’ Σιντίκι), Καπέλ (72’ Σουρνάκης), Κόρτσαμ, Ασίγκμπα, Μακρυδάκης (73’ Χριστογιάννης), Γκόμεζ, Ποζατζίδης (88’ Νόνης).