Super League 2: Νίκη για την Ξάνθη, στο -11 από την κορυφή η ΑΕΛ (hls)

Η Ξάνθη επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ για την 27η αγωνιστική της Super League 2 παίρνοντας παράλληλα «άτυπη» ρεβάνς για την βαριά ήττα με 4-0 στον πρώτο γύρο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 18ο λεπτό με σουτ του Γκόμεθ μέσα από την περιοχή, σκοράροντας το τρίτο φετινό του γκολ.
Η Ξάνθη είχε ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο όμως τελικά το γκολ ήρθε στο δέυτερο.

Στο 53΄ο Δόρης έδωσε στον Διαμαντόπουλο που με τρομερό σουτ έκανε το 2-0 με το έβδομο φετινό του γκολ.

Με αυτή τη νίκη η Ξάνθη βρέθηκε στην τέταρτη θέση με 43 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε στην δεύτερη θέση όμως πλέον είναι 11 βαθμούς πίσω από τη Βέροια.

Ξάνθη (Ανυφαντάκης): Ίτσο, Μιχαήλ, Μπάτζιος, Κρητικός (90′ Τσελεμπάκης), Τζανακάκης (70′ λ.τ Πολίμος), Δόρης (78′ Παπάζογλου), Διαμαντόπουλος (90′ Δημητριάδης), Ουνγιαλίδης, Τσέλιος (90′ Τσιλιγκίρης), Αλί Μπαμπά, Γκόμεθ.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Γλυνός (46′ Γιάκος), Κολομπίνο, Όγκμποε, Μπέρτος, Γαρουφαλιάς (46′ Νίνο), Μαυριάς (65′ Μιλτιάδης), Κ. Παπαγεωργίου (65′ Τσουμάνης), Αμπούντ Ομάρ.