Πολύτιμες νίκες για Καλλιθέα, ΑΕΛ, γκέλα για Καλαμάτα

Σπουδαία νίκη για την Καλλιθέα στο "Ελ Πάσο" κόντρα στην Κηφισιά, ενώ η Καλαμάτα έχασε το "τρίποντο" στη Ζάκυνθο με γκολ στις καθυστερήσεις.

Η Καλλιθέα ήταν η κερδισμένη της 26ης αγωνιστικής στον Νότιο όμιλο της Super League 2, ενώ στον Βόρειο όμιλο η ΑΕΛ διατήρησε την επαφή με την κορυφή με νίκη που ήρθε στην εκπνοή της αναμέτρησης με τον Πιερικό.

Καλλιθέα-Κηφισιά 1-0

Κλειστό ματς στο “Ελ Πάσο” που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με την Καλλιθέα να κερδίζει 1-0 την Κηφισιά και να απέχει έναν πόντο από την κορυφή, τη στιγμή που η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την πρώτη θέση.

Το γκολ της νίκης ήρθε στο 84ο λεπτό από τον Μάλτσι, ο οποίος πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή.

Ζάκυνθος-Καλαμάτα 1-1

Η Καλαμάτα για 92 λεπτά κρατούσε τη νίκη στην έδρα της Ζακύνθου που την έφερνε και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στον Νότιο όμιλο, όμως στις καθυστερήσεις άφησε στο νησί του Ιονίου δύο πολύτιμους βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό με τον Γιάννη Λουκίνα, όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε δεύτερο τέρμα με αποτέλεσμα να δεχθούν την ισοφάριση στο 93′ από τον Γουίλσον Τσίμελι.

ΑΕΛ-Πιερικός 1-0

Αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε η ΑΕΛ, η οποία επικράτησε 1-0 του Πιερικού στο Αλκαζάρ και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτοπόρου Βέροιας.

Η λύτρωση για την ομάδα της Λάρισας ήρθε στο 94ο λεπτό με τον Μάριο Όγκμποε να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του, η οποία έφτασε τους 53 βαθμού, οκτώ πίσω από τη Βέροια.