Βέροια – ΑΕΛ 1-1: Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής (hls)

Σε καλό παιχνίδι με αρκετές φάσεις και δύο γκολ, Βέροια και ΑΕΛ αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 για την 23η αγωνιστική της Super League 2.

Οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό στο τελικό 1-1 με την Βέροια, να παραμένει στην κορυφή του Βορείου ομίλου με τρεις βαθμούς διαφορά από την ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο πρώτο λεπτό. Ο Μούργος πλάσαρε η μπάλα βρήκε στον Γιακουμάκη και κατέληξε στο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου και ο Φοφανά από μικρή απόσταση σούταρε άουτ. Το γκολ για την ΑΕΛ ήρθε μόλις στο τέταρτο λεπτό. Μετά από κόρνερ του Γιάκου, ο Γκοτζαμανίδης με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η απάντηση της Βέροια ήρθε στο 21. Ο Μούργος εκτέλεσε το φάουλ και ο Πασάς με κοντινή προβολή έκανε το 1-1.

Στην επανάληψη η Βέροια κέρδισε πέναλτι σε κράτημα του Παπαγεωργίου στον Γιακουμάκη όμως ο Πασάς δεν ευστόχησε από τα έντεκα μέτρα.

Στο 87΄ο Καπνίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία σημαδεύοντας το δοκάρι!

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μούχαλης, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (75′ Κάτσε), Μούργος, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (90+1′ Ορφανίδης), Φοφανά (46′ Κούατενγκ), Πασάς (84′ Καπνίδης).

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος (65′ λ.τ Σουλούκος), Μπέρτος, Θ. Παπαγεωργίου (65′ Αμπούντ Ομάρ), Γκοτζαμανίδης (43′ λ.τ Μαξιμένκο), Ηλιάδης, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (65′ Κ. Παπαγεωργίου), Γιάκος (81′ Γλυνός), Όγκμποε, Νικολιάς, Μαυριάς.