Super League 2 (Νότος): Η ισοπαλία πήγε «σύννεφο», μοναδικός νικητής ο Εργοτέλης

Ο Εργοτέλης κέρδισε με 1-0 την Επισκοπή και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2. Διαγόρας, Λεβαδειακός, Αστέρας Βλαχιώτη, Ρόδος, Χανιά και Ηρόδοτος αρκέστηκαν σε ισοπαλίες.

Εργοτέλης-Επισκοπή 1-0

Οι δύο ομάδες είχαν ηττηθεί στην πρώτη αγωνιστική και ήθελαν διακαώς τη νίκη. Τελικά αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε ήταν οι γηπεδούχοι χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκανέζου φορ, Τσαρλς Κβάτενγκ στο 33ο λεπτό. Τίποτα δεν τροποποιήθηκε ως το φινάλε και οι Κρητικοί πανηγύρισαν τους πρώτους τους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Αστέρας Βλαχιώτη-Ρόδος 0-0

Πρώτος βαθμός στην Super League 2 για την ομάδα της Λακωνίας και πρώτη απώλεια για τους ροδίτες, που είχαν κερδίσει στην πρεμιέρα τον Εργοτέλη (1-0). Αυτή την φορά οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τρόπο να διασπάσουν την άμυνα του αντιπάλου και έμειναν στο 0.

Διαγόρας-Λεβαδειακός 1-1

Το παιχνίδι με τα περισσότερα τέρματα σε αυτήν την δεύτερη αγωνιστική της Super League 2 διεξήχθη στην Ρόδο. Διαγόρας και Λεβαδειακός, δύο ομάδες που αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν στην κατηγορία, μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι. Τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με το Μιχάλη Κουιρουκίδη να ανοίγει το σκορ στο 47ο λεπτό και τον Γιώργο Νίκα να απαντά για τους φιλοξενούμενους τρία λεπτά αργότερα (50′). Υπήρχαν φάσεις εκατέρωθεν αλλά νικητήριο γκολ δεν μπήκε και το 1-1 παρέμεινε ως το τέλος.

Χανιά-Ηρόδοτος 0-0

«Κουλούρια» και στα Χανιά με την γηπεδούχο ομάδα να μην καταφέρνει να σπάσει το… ρόδι και να μένει για δεύτερο σερί παιχνίδι στο «Χ». Πρώτος παλικαρίσιος βαθμός για τον Ηρόδοτο, ο οποίος παρουσιάστηκε βελτιωμένος ανασταλτικά μετά την ήττα από τον Διαγόρα στην πρεμιέρα (1-2).