Διπλό του Εργοτέλη στην Ξάνθη

Το γκολ του Ρομάνο στο 32ο λεπτό ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στον Εργοτέλη με 1-0 μέσα στα Πηγάδια επί της SKODA Ξάνθη.

Το γκολ του Ρομάνο στο 32ο λεπτό ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στον Εργοτέλη με 1-0 μέσα στα Πηγάδια επί της SKODA Ξάνθη. Οι Κρητικοί κατάφεραν με σωστή τακτική και συμπαγές κέντρο να περιορίσουν τους Θρακιώτες που είδαν όμως δυο φορές τη μπάλα να σταματάει στα δοκάρια του Δασκαλάκη. Στους 24 βαθμούς ο Εργοτέλης που κάνει όνειρα ακόμα και για είσοδο στα πλέι οφ.

Τα πλάνα των προπονητών
Ο Νίκος Παπαδόπουλος ξεκίνησε με σύστημα 4-2-3-1. Ο Λυμπερόπουλος κάτω από τα δοκάρια. Ο Κωστούλας με το Βάλλα στο κέντρο της άμυνας με το Μπέρτο δεξιά και το Τζάγκι αριστερά. Ο Φλίσκας με το Μπόατενγκ αποτελούσαν τα δυο αμυντικά χαφ με τον Πόι σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Στο δεξί άκρο κινήθηκε ο Μαρσελίνιο στο αριστερό ο Κατόνκγο και στην κορυφή της επίθεσης ο Σουάνης.
Το 4-2-3-1 επέλεξε και ο Νίκος Καραγεωργίου θέλοντας να οχυρώσει την μεσαία γραμμή. Ο Δασκαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Χίμπλιγκερ και Σασιασβίλι στο κέντρο της άμυνας. Ο Γιαλούσης κάλυπτε το δεξί άκρο και ο Βίσιο το αριστερό. Ο Τζούνιορ με τον Μπέτο ήταν τα δυο αμυντικά χαφ με το Ρομάνο να παίζει στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής, το Βερπακόφσκις στο δεξί και το Φραγκουλάκη πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μπούντιμιρ.

Χτύπησε στην κόντρα ο Εργοτέλης
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την SKODA να θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και να πιέζει προσπαθώντας να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ. Ο Εργοτέλης είχε δώσει γήπεδο στους ακρίτες προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους. Το πρώτο 15λεπτο πέρασε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μπροστά από τις δυο εστίες
Στο 23ο λεπτό ο Κατόνγκο επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 29 ο Κατόνγκο σέντραρε από δεξιά, ο Τζούνιορ δεν μπόρεσε να διώξει ο Μαρσελίνιο επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.
Κόντρα στη ροη του ματς ο Εργοτέλης κατάφερε στο 32ο λεπτό να ανοίξει το σκορ. Ο Μπούντιμιρ έκανε την κάθετη μπαλιά , ο Ρομάνο βγήκε μόνος με τον Λυμπερόπουλο και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1.
Η Ξάνθη υποχρεώθηκε σε αλλαγή με τον Γκσμπούρνιγκ να παίρνει τη θέση του Λυμπερόπουλου που τραυματίστηκε και  στο 44 έφτασε κοντά στο γκολ το σουτ του Μαρσελίνιο όμως πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Φλύαρη υπεροχή
Στο δεύτερο ημίχρονο η SKODA μπήκε πολύ επιθετικά και μόλις στο δεύτερο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ. Ήταν η σέντρα σουτ του Μπούγκα από τα δεξιά, ο Πόι έπιασε το «τακουνάκι» στην κίνηση, η μπάλα όμως βρήκε στην εσωτερική μεριά του δεξιού δοκαριού του Δασκαλάκη. Ο Εργοτέλης έδειχνε πολύ οργανωμένος και με πολύ σωστή διάταξη μέσα στον αγωνιστικό χώρο δεν επέτρεπε στους ποδοσφαιριστές της Ξάνθης να φτάσουν με αξιώσεις  στην εστία του Δασκαλάκη.
Στο 66ο λεπτό ο Μαρσελίνιο έκανε τη σέντρα από δεξιά ο Μπούγκα έπιασε την κεφαλιά όμως ο Δασκαλάκης δεν ανησύχησε. Ένα λεπτό αργότερα ο Φλίσκας δοκίμασε το πόδι του με δυνατό σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας των Κρητικών.
Η Ξάνθη όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε στροφές και πίεζε για ένα γκολ. Στο 76ο λεπτό ο Μαρσελίνιο εκτέλεσε φάουλ, ο Δασκαλάκης έδιωξε με γροθιές, ο Μπεκαμένγκα σούταρε από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα όμως κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ του Εργοτέλη
Στο 85ο λεπτό χάθηκε πολύ σημαντική ευκαιρία με τον Μπούγκα να πιάνει την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι και την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δοκάρι του Δασκαλάκη. Το παιχνίδι τελείωσε με τον Εργοτέλη να πανηγυρίζει για τους 3 υπερπολύτιμους βαθμούς και την Ξάνθη να προβληματίζεται για τη δεύτερη εντός έδρας ήττα μέσα στο 2011

Η εξέλιξη του αγώνα

1′ Εναρξη αγώνα
10′ Δέκα λεπτά αγώνα στα Πηγάδια χωρις καμία φάση μπροστά απο τις δυο εστίες…
15′ Σουτ Μαρσελίνιο Λέιτε από τον άξονα, η μπάλα έφυγε άουτ
23′ Ο Κατόνγκο επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής,. Η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι
25′ Κίτρινη στον Μπόατενγκ
26′ Φάουλ Φραγκουλάκη, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι
29′ Σέντρα Κατόνγκο από δεξιά, ο Τζούνιορ δεν μπόρεσε να διώξει, ο Λέιτε επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ
32′ ΓΚΟΟΟΛ 0-1  Κάθετη μπαλιά του Μπούντιμιρ, ο Ρομάνο βγήκε μόνος με τον Λυμπερόπουλο και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
32′ Κίτρινη στον Ρομάνο
34′ Ο Λυμπερόπουλος τραυματίστηκε στη φάση του γκολ και έδωσε τη θέση του στον Γκσμπούρνινγκ
37′ Κίτρινη στον Κατόνγκο για διαμαρτυρία
38′ Κίτρινη στον Φραγκουλάκη για φάουλ στον Πόι
41′ Σουτ Κατόνγκο έξω από την περιοχή, ο Δασκαλάκης μπλόκαρε
44′ Σουτ Λέιτε, η μπάλα χτύπησε σε πόδι αμυντικού και πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι
45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46′ Έναρξη β’ ημιχρόνου
46′ Αλλαγή για την Ξάνθη, ο Μπούγκα στη θέση του Σουάνη
47′ Σέντρα σουτ του Μπούγκα από τα δεξιά, τακουνάκι του Πόι στην κίνηση, η μπάλα βρήκε στην εσωτερική μεριά του δεξιού δοκαριού του Δασκαλάκη
57′ Ο Ρομάνο έβγαινε μόνος με τον Γκσμπούρνινγκ από τα αριστερά της περιοχής, αλλά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία και σταμάτησε τον παίκτη του Εργοτέλη. Ο Αργεντινός Καλυπτόταν από τον Κωστούλα
66′ Σέντρα Λέιτε από τα δεξιά, κεφαλιά του Μπούγκα, ο Δασκαλάκης μπλόκαρε
67′ Σουτ Φλίσκα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι
69′ Ο Κυριακίδης στη θέση του Φραγκουλάκη
72′ Ο Μπεκαμένγκα στη θέση του Πόι
76′ Φάουλ Λέιτε, ο Δασκαλάκης έδιωξε με γροθιές, σουτ του Μπεκαμένγκα από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ του Εργοτέλη
85′ Σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Μπούγκα από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι
90′ Κίτρινη στον Μπεκαμέγκα για φάουλ στον Βερπακόφσκις
90′ Ο Ορφανός στη θέση του Μπούντιμιρ
90′ Ο Χαντί στη θέση του Βερπακόφσκις