Τη βύθισε ο Ντιέ (video)

Με εντυπωσιακό γκολ του Ντιέ (47'), η Καβάλα επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ.
Κάσπερτσακ: "Σπουδαία νίκη" Αντερσεν: "Δυνατοί χαρακτήρες"

Το εκπληκτικό γκολ του Σερζ Ντιέ στο 47′ ήταν και αυτό που διαμόρφωσε το τελικό 1-0 της Καβάλας επί της Λάρισας. Οι Μακεδόνες βρίσκονται πλέον σε τροχιά Ευρώπης, την στιγμή που οι Θεσσαλοί είναι πλέον το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό, καθώς βρίσκονται ήδη 8 βαθμούς μακριά από την 13η θέση, απόσταση που μπορεί να μεγαλώσει κι άλλο.

Ο Κάσπερτσακ παρέταξε την Καβάλα με 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Γκαλίνοβιτς. Δεξί μπακ ο Πετκάκης και αριστερό ο Χργκόβιτς, ενώ στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Ντουγκλάο, Τόμασιτς. Στα χαφ, Ντιέ και Καρντόσο ήταν οι ανασταλτικοί μέσοι και ο Βουτσίτσεβιτς ήταν αυτός που προσπαθούσε να οργανώσει το παιχνίδι. Στην επίθεση, ο Αμντούν ήταν στο αριστερό άκρο, ο Ονουάτσι στο δεξί και στην κορυφή ο Ογκμπέτσε.

Από την άλλη πλευρά, ο Αντερσεν παρέταξε την Λάρισα με 4-2-3. Κάτω από τα δοκάρια προτίμησε τον Τσοντοφάλσκι. Στο δεξί άκρο της άμυνας ήταν ο Βελάσκο και στο αριστερό ο Κατσιαρός, ενώ Νταμπίζας, Ταυλαρίδης ήταν οι δύο στόπερ. Στο κέντρο ο Ιγκλέσιας με τον Ταλ ήταν οι ανασταλτικοί μέσοι. Ο Βενετίδης έπαιζε αριστερά, ενώ ο Μετίν και ο Μπλάζεκ δεξιά, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Κουζέν.

Η Καβάλα καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχε τον έλεγχο του αγώνα, με την Λάρισα να δείχνει ότι περισσότερο προσπαθούσε να διατηρήσει κλειστούς τους διαδρόμους προς την εστία της και μετά να ασχοληθεί με το πως θα μπορέσει να απειλήσει τον Γκαλίνοβιτς.

Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να λήξει το πρώτο ημίχρονο χωρίς σκορ και με τις περισσότερες καλές φάσεις να είναι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με αιχμές τους Ογκμπέτσε, Ονουάτσι προσπάθησαν να ανοίξουν το σκορ.

Τελικά το γκολ για την ομάδα του Κάσπερτσακ ήρθε με το ξεκίνημα σχεδόν της επανάληψης. Ο Ντιέ με εκπληκτικό σουτ, πέτυχε ένα από τα ωραιότερα γκολ του πρωταθλήματος μέχρι τώρα και έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα, στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από κει και πέρα, ο Αντερσεν προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του με τις αλλαγές που έκανε, όμως όχι μόνο δεν τα κατάφερε, αλλά είδε τον Τσοντοφάλσκι να είναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος για το γεγονός ότι τελικά το εις βάρος της ΑΕΛ σκορ ήταν μόλις 1-0. Η Καβάλα συνέχισε να κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο και είχε πλήθος ευκαιριών για να διευρύνει την νίκη της. Αποκορύφωμα το δοκάρι του Βουτσίτσεβιτς, που ήταν ένας από τους καλύτερους παίκτες του γηπέδου.

Πλέον η Λάρισα βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση κι αν δεν αλλάξουν δραματικά τα πράγματα την περίοδο των μεταγραφών, θα πρέπει οι άνθρωποί της να συνηθίζουν στην ιδέα πως πολύ δύσκολα η ομάδα θα βρίσκεται στην μεγάλη κατηγορία και την επόμενη περίοδο. Από την άλλη πλευρά η Καβάλα κάνει όνειρα ακόμα και για την ευρωπαϊκή έξοδο.

Το οξύμωρο πάντως είναι πως και οι δύο ομάδες βρίσκονται σε αναζήτηση νέου τεχνικού, με την Καβάλα να είναι σε συζητήσεις με τον Σέρσε Κόσμι και την Λάρισα με τον Γιώργο Παράσχο.

Γήπεδο: “Ανθή Καραγιάννη”
Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας), Καρατζίκας (Αθηνών)

Η εξέλιξη του αγώνα:
1′: Έναρξη της αναμέτρησης
8′: Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση έχουν περάσει τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού
11′: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χργκόβιτς από θέση δεξιά έξω από την περιοχή, ο Τσοντοφάλσκι έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα
12′: Κίτρινη κάρτα στον Βελάσκο για φάουλ στον Αμπντούν
14′: Ο Ονουάτσι έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή μετά από σέντρα του Αμπντούν από τα αριστερά και προσωρινή απόκρουση του Ταυλαρίδη, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του
19′: Κίτρινη κάρτα στον Κουζέν για φάουλ στον Γκαλίνοβιτς
22′: Κίτρινη κάρτα στον Ντουγκλάο για αψιμαχία με τον Ιγκλέσιας
22′: Κίτρινη κάρτα στον Ιγκλέσιας
27′: Γύρισμα του Αμπντούν από αριστερά, ο Ογκμπέτσε στη μικρή περιοχή, αλλά πιεζόμενος από τον Ταυλαρίδη δεν έκανε την προβολή όπως θα ήθελε και έστειλε την μπάλα άουτ
34′: Ο Ντουγκλάο ένιωσε ένα τράβηγμα στον μηρό, αλλά του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο
39′: Κίτρινη κάρτα στον Ντιέ, ο οποίος σταμάτησε την μπάλα με το χέρι
40′: Ο Μπλάζεκ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ξέφυγε από τους Τόμασιτς, Πετκάκη και έπιασε ένα δυνατό σουτ με τον Γκαλίνοβιτς να του λέει ενστικτωδώς “όχι”
43′: Σέντρα σουτ του Ντιέ από αριστερά, ο Τσοντοφάλσκι δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε εύκολα την μπάλα
45′: Δύο είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
45’+2′: Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

46′: Έναρξη του δεύτερου μέρους
47′: ΓΚΟΟΟΛ (1-0): Η Καβάλα πήρε το προβάδισμα με έναν “κεραυνό” του Ντιέ με το αριστερό έξω από την περιοχή, μετά από “στρώσιμο” της μπάλας από τον Ογκμπέτσε
54′: Η Λάρισα φαίνεται επηρεασμένη μετά το γκολ που δέχθηκε, ενώ η Καβάλα παραμένει επικίνδυνη κυρίως με τον Αμπντούν
57′: Σουτ του Ντουγκλάο από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στους αντίπαλους αμυντικούς και πέρασε κόρνερ
58′: Από το κόρνερ του Βουτσίτσεβιτς και πάλι ο Ντουγκλάο πιάνει την κεφαλιά, αλλά στέλνει την μπάλα μόλις άουτ
58′: Κίτρινη κάρτα στον Χργκόβιτς για αγκωνιά στον Βελάσκο
59′: Πρώτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Τσιμπάμπα να περνάει στη θέση του Βενετίδη
60′: Κίτρινη κάρτα στον Καρντόσο
64′: Απευθείας φάουλ του Αμπντούν από θέση δεξιά έξω απ’ την περιοχή, ο Τσοντοφάλσκι κάλυψε σωστά την εστία του και μπλόκαρε
72′: Αλλαγή για την Καβάλα, ο Θεοδωρέλλης στη θέση του Ντουγκλάο
74′: Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Περεϊρίνια αντικαθιστά τον Ονουάτσι
74′: Ατομική προσπάθεια του Βουτσίτσεβιτς και σουτ από πλάγια θέση στην περιοχή, η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Τσοντοφάλσκι
75′: Αλλαγή για τη Λάρισα, ο Σίμιτς στη θέση του Μετίν
77′: Τελευταία αλλαγή για την Καβάλα, με τον Ντικρόκ να περνά στη θέση του Βουτσίτσεβιτς
81′: Κίτρινη κάρτα στον Αμπντούν για φάουλ στον Τσιμπάμπα
82′: Ο Ογκμπέτσε προσπάθησε να περάσει ανεπιτυχώς και τον Τσοντοφάλσκι, ενώ ήταν μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα της Λάρισας και έχασε μοναδικό τετ α τετ
87′: Παράλληλη μπαλιά του Αμπντούν από δεξιά, ο Τσοντοφάλσκι έβαλε την κόντρα στον Περεϊρίνια και έδιωξε σε κόρνερ
89′: Τελευταία αλλαγή για τη Λάρισα, ο Πούρι αντί του Μπλάζεκ
90′: Ογκμπέτσε και Αμπντούν αλλάζουν την μπάλα, με τον τελευταίο να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Τσοντοφάλσκι να σώζει και πάλι τους φιλοξενούμενους
90′: Τέσσερα λεπτά θα είναι ο έξτρα χρόνος
90’+3′: Κίτρινη κάρτα στον Πετκάκη
90’+5′: Λήξη του παιχνιδιού

ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Ντουγκλάο (72′ Θεοδωρέλλης), Τόμασιτς, Χργκόβιτς, Καρντόσο, Ντιέ, Αμπντούν, Βουτσίσεβιτς (77′ Ντικρόκ), Ονουάτσι (74′ Περεϊρίνια), Ογκμπέτσε
Στον πάγκο: Βαγέχο, Ελευθεριάδης, Γιάννου, Ναζλίδης
ΛΑΡΙΣΑ (Γιορν Άντερσεν): Τσοντοφάλσκι, Βενετίδης (59′ Τσιμπάμπα), Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Ταλ, Κουζέν, Μετίν (75′ Σίμιτς), Βελάσκο, Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Μπλάζεκ (89′ Πούρι)
Στον πάγκο: Αμπάρης, Καρανίκας, Κολοβέτσιος, Σιατραβάνης