Ατρόμητος… Φουστέρ

Με τον Φουστέρ να ευστοχεί ξανά από το σημείο του πέναλτι και τον Κέβιν Μιραλάς να σκοράρει μετά από τέσσερις αγωνιστικές ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ατρόμητο με 2-1.

Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν κάλο ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο έχοντας σε πολύ καλή βραδιά το τρίγωνο του διαβόλου, Μιραλάς, Πάντελιτς Φουστέρ! Με δέκα παίκτες για περισσότερα από 20 λεπτά οι Πειραιώτες από την ανόητη και αδικαιολόγητη αποβολή του τραγικού για ακόμα έναν αγώνα Ντουντού. Ο Ατρόμητος μπήκε στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις

Τα σχέδια Βαλβέρδε-Δώνη
Ο Ερνέστο Βαλβέρδε πιστός στο 4-2-3-1 με τον Ντουντού ουσιαστικά σε ρόλο αμυντικού χαφ με τον Αριέλ Ιμπαγάσα δίπλα του και τον Φουστέρ σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους Η απουσία του Αβραάμ Παπαδόπουλου(συμπλήρωσε κάρτες) έφερε τον Μοντέστο στο κέντρο της άμυνας μαζί με τον Μέλμπεργκ και τους Τοροσίδη και Χολέμπας στα δυο άκρα. Στα χαφ ξεκίνησε για πρώτη φορά αριστερά ο Ζαϊρί, δεξιά ήταν ο Ρόμενταλ και στην κορυφή της επίθεσης ο συνήθης ύποπτος και πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού Κέβιν Μιραλάς.
Από την άλλη πλευρά ο Γιώργος Δώνης δεν άλλαξε την τακτική του ούτε στο Καραϊσκάκης όπου παρέταξε την ομάδα του Ατρόμητου με το σύνηθες 4-3-3 αλλά ακόμα και κόντρα στον Ολυμπιακό έπαιξε με ένα αμυντικό χαφ το Νεμπεγλέρα και δυο επιθετικά χαφ μπροστά του, τους Φαβάλι και Τάτο. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μιχαηλίδης ενώ η τετράδα στην άμυνα ήταν οι Μπαζίνσκι ,Ολιβέιρα στο κέντρο, ο Βινιάλ στο αριστερό άκρο και ο Νάστος στο δεξί. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Καμαρά με το Σαγκανόφσκι αριστερά και το Θανάση Καραγκούνη που προτιμήθηκε από τον Μπρίτο δεξιά

Αλλαγή πλάνων και γκολ με πέναλτι
Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να δείχνει την πρόθεση του να πιέσει ψηλά, αλλά και με τον Βαλβερδε να αναγκάζεται να αλλάξει τα πλάνα του πολύ νωρίς, λόγο του τραυματισμού του Ρόμενταλ . Ο Δανός που χτύπησε στο γόνατο αντικαταστάθηκε στο 15ο λεπτο από τον Πάντελιτς. Ο Σέρβος πέρασε στην κορυφή της επίθεσης με το Μιραλάς να παιζει από πισω του σε ρόλο μεσοεπιθετικού και το Φουστέρ να μετατίθεται στο δεξί ακρο. Ο Πάντελιτς άλλαξε κατά πολύ την εικόνα του Ολυμπιακού αφού έπαιζε με πλάτη και μοίραζε ωραία το παιχνίδι δεξιά και αριστερά στα τρίγωνα που δημιουργούσε με τον Φουστέρ και με το Μιραλάς. Μάλιστα από δικές του πάσες ξεκίνησαν οι δυο μεγάλες ευκαιρίες στο 20ο λεπτό οπου ο Φουστέρ δεν μπόρεσε να πλασάρει το Μιχαηλίδη και στο 32 που έβγαλε το Μιραλάς σε θέση βολής όμως ο Βέλγος δεν κατάφερε να σκοράρει. Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μιραλάς από τον Τάτο. Ο Ισπανός παρόλο που έπαιζε με δεμένο μάτι (από χτύπημα του Ολιβέιρα), πήρε την μπάλα και ευστόχησε από τα 11 βήματα, όπως και πριν μια εβδομάδα στην  Καβάλα και άνοιξε το σκορ.
Στο 36ο λεπτό ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματα του με γκολ του Μιραλάς. Ο Βέλγος πήρε καταπληκτική πάσα από τον Ζαϊρί και υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλίδη. Ο Ολυμπιακός με το 2-0 ν α του δίνει άλλο αέρα ανέβασε στροφές και στο 40′ θα μπορούσε να ειχε πετύχει και τρίτο γκολ αν ο Μιραλάς δεν σημάδευε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μιχαηλίδη. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να βγει λίγο μπροστά και στο 43ο λεπτό είχε την μοναδική καλή επίσκεψη στα καρέ του Πάρντο με το σουτ του Σαγκανόφσκι να κοντράρει στα πόδια του Μοντέστο και να φεύγει κόρνερ.

Οπισθοχώρηση Ολυμπιακού, ανοησία Ντουντού
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με εσωτερικές αλλαγές από το Βαλβέρδε που πέρασε το Φουστέρ πίσω από τον Πάντελιτς, το Μιραλάς αριστερά και το Ζαϊρι δεξιά. Αυτό είχε σαν συνέπεια να εξαφανιστεί ο Μιραλάς που στο πρώτο μέρος σαν δεύτερος επιθετικός έκανε πάρτι στην άμυνα του Ατρόμητου. Ο Δώνης πέρασε στο ματς τον Αναστασάκο στη θέση του Σαγκανόφσκι φέρνοντας τον Καμαρά στις πτέρυγες. Οι Περιστεριώτες έγιναν πιο δραστήριοι και στο 59 έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία να μειώσουν το σκορ και να ξαναμπούν στο ματς. Ο Βινιάλ σέντραρε από αριστερά ο Αναστασάκος έπιασε την κεφαλιά μόνος του στο δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα προσέκρουσε στα πόδια του Πάντελιτς πριν περάσει τη γραμμή και κατέληξε στο Φαβάλι ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η προβολή του Τοροσίδη έστειλε την μπάλα κόρνερ.
Στο 68ο λεπτό ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες αφού ο Ντουντού χτύπησε σε διεκδίκηση στο αέρα τον Τάτο και είδε απ ευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Βραζιλιάνος έκανε ένα ακόμα πολύ κακό παιχνίδι γεγονός που θα πρέπει να προβληματίσει τους ανθρώπους του Ολυμπιακού.
Ο Δωνης έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο του Περόνε θέλοντας να εκμεταλλευτεί και το αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 79ο λεπτό ο Τάτος είχε ένα δυνατό σουτ που όμως έφυγε πάνω από το δοκάρι του Πάρντο.
Το γκόλ που έψαχνε ο Ατρόμητος σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ήρθε αλλά ήρθε αργά. Οι Περιστεριώτες μείωσαν σε 2-1 με γκολ του Φαβάλι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως δεν ειχαν το χρόνο για να πετύχουν κάτι καλύτερο και να φύγουν με κάποιο βαθμό από το Φάληρο.

Η εξέλιξη του αγώνα

1′ Εναρξη του αγώνα
6′ Φάουλ του Βινιάλ στον Ρόμενταλ. Ο Δανός αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού
10′ Ο Ολυμπιακός έχει την υπεροχή, αλλά δεν βρίσκει διαδρόμους προς την εστία του Μιχαηλίδη
14′ Κόρνερ Ιμπαγάσα από τα δεξιά, κεφαλιά του Τοροσίδη από το σημείο του πέναλτι, ο καραγκούνης έδιωξε λίγο μπροστά από τη γραμμή του τέρματος
15′ Ο Πάντελιτς στη θέση του τραυματία Ρόμενταλ
20′ Φουστέρ και Πάντελιτς έπαιξαν το ένα-δύο, επιχείρησε το πλασέ, αλλά ο Μιχαηλίδης έδιωξε με τα πόδια
20′ Σουτ Χολέμπας έξω από την περιοχή, ο Μιχαηλίδης έπεσε στη δεξιά γωνία και μπλόκαρε
24′ Κίτρινη στον Τάτο για φάουλ στον Χολέμπας
27′ Κίτρινη στον Ολιβέιρα για φάουλ στον Φουστέρ. Ο Βραζιλιάνος με τον αγκώνα χτύπησε πάνω στη φάση τον Ισπανό άσο του Ολυμπιακού
28′ Κίτρινη στον Τοροσίδη για διαμαρτυρία
32′ Μιαραλάς και Πάντελιτς άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Βέλγος επιχείρησε το σουτ, ο Μιχαηλίδης απόκρουσε  δύσκολα σε κόρνερ
32′ Κόρνερ Ιμπαγάσα από αριστερά, ο Μιχαηλίδης με τη βοήθεια του δοκαριού έδιωξε, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Τάτος ανέτρεψε τον Μιραλάς μέσα στην περιοχή. Ο κ. Θάνος σωστά έδειξε την άσπρη βούλα
1-0 33′ ΓΚΟΟΟΟΛ Ο Φουστέρ έστειλε την μπάλα στν αριστερή γωνία του Μιχαηλίδη, ενώ ο γκολκίπερ του Ατρομήτου έπεσε στα δεξιά
2-0 36′ ΓΚΟΟΟΟΛ Κάθετη μπαλιά του Ζαϊρί, ο Μιραλάς από κανονική θέση έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
41′ Ο Μιραλάς έφυγε στην αντεπίθεση από αριστερά, επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι
44′ Σέντρα Νεμπεγλέρα από δεξιά, κεφαλιά του Σαγκανόφσκι από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι
45′ Ο Πάντελιτς μετά από πάσα του Ζαϊρί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά σωστά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο Σέρβος έφυγε οριακά από θέση οφσάιντ
45′ Ο Καραγκούνης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά λανθασμένα ο διαιτητής σταμάτησε τον παίκτη του Ατρομήτου για οφσάιντ
45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου
50′ Σουτ Ζαϊρί έξω από την περιοχή, ο Μιχαηλίδης έπεσε στη δεξιά του γωνία και με το ένα χέρι έδιωξε σε κόρνερ
56′ Διαγώνιο σουτ του Ιμπαγάσα από τα δεξιά της περιοχής, ο Μιχαηλίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια
57′ Ο Αναστασάκος στη θέση του Σαγκανόφσκι
58′ Σέντρα Φαβάλι από τα αριστερά, κεφαλιά του Αναστασάκου στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα βρήκε στον Πάντελιτς και ο Μοντέστο έδιωξε
58′ Ο Φαβάλι με ωραία προσποίηση απαλλάχτηκε από το μαρκάρισμα δύο αντιπάλων του, επιχείρησε το σουτ λίγο μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μοντεστό και πάλι έβαλε το πόδι και πέταξε την μπάλα σε κόρνερ
61′ Ο Νέμεθ στη θέση του Μιραλάς
65′ Κίτρινη στον Ιμπαγάσα επειδή εκτέλεσε το φάουλ πριν σφυρίξει ο Θάνος
67′ Ο Τοροσίδης έβγαλε τη σέντρα στην κίνηση από τα δεξιά, σουτ του Φουστέρ λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
69′ Ο Ντουντού διεκδίκησε την μπάλα στον αέρα με τον Τάτο, το χέρι του Βραζιλιάνου ήταν απλωμένο κι γι αυτή του την ενέργεια αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Αυστηρή η αποβολή του παίκτη του Ολυμπιακού
72′ Ο Ουρτάδο στη θέση του Ζαϊρί
72′ Ο Σαρμιέντο στη θέση του Καραγκούνη
75′ Ο Περόνε στη θέση του Νάστου
79′ Σουτ του Τάτου από αριστερά της περιοχής, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
84′ Ο Καμαρά πέρασε τον Φουστέρ και επιχείρησε το σουτ από δεξιά της περιοχής, ο Πάρντο απόκρουσε με το στήθος και ο Μέλμπεργκ απομάκρυνε
90′ Σουτ Καμαρά από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι
2-1 90′ ΓΚΟΟΟΟΛ Ο Μπαζίνσκι έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά και ο φαβάλι αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας με σουτ έγραψε το τελικό 2-1