ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: Ο “Ενωσίτικος” θρίαμβος της Τούμπας (vid)

Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της σε εκτός έδρας ματς απέναντι στον ΠΑΟΚ πέτυχε η ΑΕΚ στις 13 Απριλίου 2008 επικρατώντας με σκορ 4-0.

Ένα ματς που έχει μπει με “χρυσά γράμματα” στο βιβλίο της ιστορίας της ΑΕΚ είναι εκείνο το 4-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ στις 13 Απριλίου του 2008, που τη διατήρησε ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου.

Με εντυπωσιακή εμφάνιση και υπεροχή στο γήπεδο, η ΑΕΚ προηγήθηκε με κεφαλιά του Παπασταθόπουλου στο 20ό λεπτό (ήταν το πρώτο γκολ της καριέρας του), ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπλάνκο έκανε το 2-0.

Στο 25′, μέσα σε ένα πεντάλεπτο δηλαδή, ο φωτεινός πίνακας έγραφε ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: 0-3. Αυτή τη φορά ήταν ο Νίκος Λυμπερόπουλος που με δυνατό σουτ έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 έκανε ο Καλόν με ένα από το πια ωραία γκολ που έχουν μπει ποτέ στην Ελλάδα. Μια υπέροχη λόμπα εν στάσει από τη γωνία της μεγάλης περιοχής.