ΑΕΚ: Η ιδιαίτερη σχέση του Αραούχο με τον Ολυμπιακό (vids)

Τα ευχάριστα νέα που περίμεναν οι φίλοι της ΑΕΚ ήρθαν και ο Σέρχιο Αραούχο θα δηλώσει παρών στο ντέρμπι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό.

Ο Σέρχιο Αραούχο ταλαιπωρήθηκε από μυϊκές ενοχλήσεις το προηγούμενο διάστημα, όμως όπως έχει συμβεί ξανά στο παρελθόν του στην ΑΕΚ ξεπερνάει σε χρόνο… ρεκόρ το πρόβλημα και δηλώνει παρών πριν από ένα κρίσιμο παιχνίδι της ομάδας του. Στην προκειμένη περίπτωση στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Άλλωστε, αν εξαιρέσουμε την προηγούμενη χρονιά ο “Τσίνο” έχει δημιουργήσει τη δική του παράδοση εναντίον των “ερυθρολεύκων”.

Σε 9 παιχνίδια με αντίπαλο τον Ολυμπιακό σε πρωτάθλημα και Κύπελλο έχει πετύχει 3 γκολ και μία ασίστ, ενώ έχει 5 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες.

Πρώτη σεζόν με γκολ και τελικό!

Ο Σέρχιο Αραούχο πήρε γεύση ντέρμπι ΑΕΚΟλυμπιακού για πρώτη φορά στις 19 Φεβρουαρίου του 2017 για το πρωτάθλημα, με την Ένωση να κερδίζει 1-0 με φάουλ του Αϊντάρεβιτς και τον ίδιο να αγωνίζεται 90 λεπτά.

Το πρώτο του εξάμηνο με τα “κιτρινόμαυρα” πανηγύρισε και έναν αποκλεισμό στο Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στον Ολυμπιακό, τον οποίο η ΑΕΚ άφησε εκτός θεσμού στα ημιτελικά.

Ο ίδιος είχε σκοράρει στο 2-1 στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” στις 13 Απριλίου του 2017 βρίσκοντας δίχτυα στο 6ο λεπτό, ενώ αγωνίστηκε 90 λεπτά και στη ρεβάνς όπου η Ένωση ηττήθηκε με 1-0, σε ματς που ολοκληρώθηκε με τερματοφύλακα τον Ούγκο Αλμέιδα.

Αήττητος, πρωταθλητής και… αποκλεισμός

Τη σεζόν 2017-18, όταν η ΑΕΚ κατέκτησε το πρωτάθλημα, ο Σέρχιο Αραούχο έμεινε αήττητος σε τέσσερα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό. Δύο για το πρωτάθλημα και δύο για το Κύπελλο Ελλάδας.

Στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ πανηγύρισε δύο νίκες με 3-2 (24 Σεπτεμβρίου 2017) και 1-2 (04 Φεβρουαρίου 2018) με τον “Τσίνο” να έχει μία ασίστ στο πρώτο παιχνίδι.

Στα ματς του Κυπέλλου, έπαιξε 90 λεπτά στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0, ενώ στη ρεβάνς στο ΟΑΚΑ στα 24 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε από τον Χιμένεθ πρόλαβε να σκοράρει κάνοντας το 2-0 στο 73′, με το ματς να τελειώνει στο 2-1 και την ΑΕΚ να παιρνει την πρόκριση.

Ένα γκολ, αλλά δύο ήττες

Στο δεύτερο μισό της σεζόν 2019-20, όπου ολόκληρος ο πλανήτης ταλαιπωρήθηκε από τον κορωνοϊό, η ΑΕΚ γνώρισε δύο ήττες από τον Ολυμπιακό.

Στις 28 Ιουνίου του 2020, ο Αραούχο αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ήττα με 2-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο, όμως ήταν αυτός που πέτυχε το “κιτρινόμαυρο” γκολ στο 66′ με την ΑΕΚ να πιέζει μέχρι το τέλος του αγώνα για την ισοφάριση.

Στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν, που ήταν αδιάφορο βαθμολογικά για την Ένωση, η οποία είχε παραταχθεί με πολλές αλλαγές, ήρθε εύκολα η ήττα με 3-0 και τον Αραούχο να παίζει 61 λεπτά.