Βόλος-ΑΕΚ 1-3: Διπλό κορυφής για την Ένωση (pics, vids)

Η ΑΕΚ αγχώθηκε στο Πανθεσσαλικό, ωστόσο επιστρέφει από το Βόλο με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς έχοντας κερδίσει 3-1.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 3-1 του Βόλου. Χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους στο 0-0. Ανσαριφάρντ, Τσούμπερ, Χατζισαφί τα γκολ των “κιτρινόμαυρων”, ο Ρινέρ σκόραρε για τους γηπεδούχους.

Αποθέωση για τους παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη και τον Έλληνα προπονητή από 1000 και πλέον οπαδούς τους που βρέθηκαν στον Βόλο.

Μεγάλο ματς από τον Στάνκοβιτς που έσωσε την ΑΕΚ από το γκολ στο 0-0, ενώ και οι Ανσαριφάρντ, Μάνταλος και Τσούμπερ βοήθησαν σημαντικά την Ένωση.

Μεγάλη ανησυχία για την κατάσταση του Λιβάι Γκαρσία ο οποίος έφυγε με φορείο στο 98′ και κολάρο στον αυχένα του.

Τα πλάνα των προπονητών

Mε 4-2-3-1 παρέταξε τον Βόλο ο Γκιγέρμο Ασκαμπάλ, με τον Ισπανό προπονητή να βάζει στο τέρμα τον Κλέιμαν, στα άκρα της άμυνας τους Πουρίτα, Φεράρι, στόπερ τους Γκρίλο, Ρομέρο, κεντρικά χαφ τους Τσοκάνη, Μπαριέντος, ο Φερναντες στον άξονα, δεξιά ο Ρεγκατέν, αριστερά ο Μπαρτόλο και κορυφή ο Φαν Βέερτ.

Αργύρης Γιαννίκης και Γκιγέρμο Αμπασκάλ πριν την έναρξη του αγώνα. ΠΗΓΗ: In Time Sports

Με ίδια αμυντική τετράδα για δεύτερο σερί ματς παρέταξε την ΑΕΚ ο Αργύρης Γιαννίκης, ο οποίος ξεκίνησε με τον Στάνκοβιτς κάτω από την εστία, στην άμυνα δεξιά τον Ρότα, αριστερά τον Μοχαμαντί, στόπερ τους Μήτογλου και Βράνιες, αμυντικά χαφ τους Σιμόες, Σιμάνσκι, μπροστά τους τον Μάνταλο, δεξιά τον Άμραμπατ, αριστερά τον Τσούμπερ και κορυφή τον Ανσαριφάρντ.

Χαμένο πέναλτι ο Βόλος, προβάδισμα νίκης η ΑΕΚ

Πρώτος που απείλησε στο ματς ήταν ο Βόλος, όταν από κόρνερ του Μπαρτόλο στο 5′, ο Τσοκάνης πήρε την κεφαλιά για να διώξει σχεδόν στη γραμμή ο Μοχαμαντί.

Πέντε λεπτά μετά η ΑΕΚ απάντησε με ωραία γρήγορη επίθεση o Τσούμπερ έδωσε στον Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός έστρωσε στον Άμραμπατ, ο οποίος τελείωσε βιαστικά τη φάση με το σουτ να περνάει άουτ.

Η εστία της ΑΕΚ κινδύνευσε ξανά στο 17′, όταν από άσχημο γύρισμα του Μήτογλου στον Στάνκοβιτς, ο Μπαρτόλο πρόλαβε να σουτάρει, με τον Αυστριακό να σώζει την ΑΕΚ από το γκολ.

Στο 18′ ο Μάνταλος σούταρε άουτ, ενώ στο 29′ ο αρχηγός της Ένωσης εκτέλεσε απευθείας κόρνερ με τον Κλέιμαν να προλαβαίνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία στο 33′, με τον Μπαρτόλο αρχικά να σουτάρει και στη συνέχεια τον Γκρίλο να απειλεί με νέο σουτ για να πραγματοποιήσει δύο σπουδαίες επεμβάβεις ο Αυστριακός τερματοφύλακας.

Η ομάδα του Αμπασκάλ έχασε ακόμα πιο μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 40′, όταν ο Σιμόες έκανε ανόητο πέναλτι στον Πουρίτα, με τον Ρεγκατέν που ανέλαβε την εκτέλεση να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία του Στάνκοβιτς.

Η εκτέλεση του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο γκολ που σημείωσε ο Ιρανός. ΠΗΓΗ: In Time Sports

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει δύο γκολ! Στο 43′, ο Μάνταλος άνοιξε ωραία στον Τσούμπερ, ο Ελβετός έβγαλε υπέροχη σέντρα και ο Ανσαριφάρντ με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ. Στο ξεκίνημα της φάσης τραυματίστηκε ο Πουρίτα που έγινε αλλαγή με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για Fair Play και να επικρατούν νεύρα για μερικά λεπτά.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο πρωταγωνιστής της ΑΕΚ, Καρίμ Ανσαριφάρντ έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Άμραμπατ, ο Κλέιμαν είχε βγει μακριά από την εστία του, έριξε στο έδαφος τον Μαροκινό, όμως ο Τσούμπερ συνέχισε τη φάση και με πλασέ σε κενή εστία έγραψε το 0-2.

Με ένταση και νεύρα ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στον Βόλο. ΠΗΓΗ: In Time Sports

ΤΟ Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ΑΕΚ να είναι ακόμα πιο υπομονετική και χωρίς να έχει ρίσκο στο παιχνίδι της και μάλιστα ήταν η πρώτη που απείλησε στο 51′ με τον Μοχαμαντί να βγάζει κάθετη και τον Κλέιμαν να προλαβαίνει τον Άμραμπατ.

Η πρώτη καλή στιγμή του Βόλου στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 57′, εκμεταλλευόμενος την κακή αμυντική λειτουργία για την ΑΕΚ, με τον Μπαριέντος μέσα από την περιοχή να σουτάρει άουτ.

Οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 61′ να πετύχουν τρίτο τέρμα με τον Άμραμπατ, ο οποίος βγήκε ταχύτατα απέναντι στον Κλέιμαν, όμως ο Ισραηλινός γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 70′ κεφαλιά του Φαν Βέερτ πάνω από την εστία, ενώ εννέα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς με τον Ρινέρ να σκοράρει με σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να κοντράρει πάνω στον Βράνιες, αλλάζοντας πορεία και καταλήγοντας στα δίχτυα του Στάνκοβιτς.

Στο 81′ η Ένωση άγγιξε για δεύτερη φορά το τρίτο γκολ, όμως το σουτ του Λιβάι Γκαρσία σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

Ευκαιρία να ισοφαρίσει είχε και ο Βόλος δύο λεπτά αργότερα, όμως η κεφαλιά του Φαν Βέερτ πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 84′ η κεφαλιά του Άμραμπατ κατέληξε στον Κλέιμαν.

Τα τελευταία λεπτά είχαν ένταση και στο 93′ ο Λιβάι Γκαρσία αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο, με τον επιθετικό της ΑΕΚ να φεύγει με κολάρο στον αυχένα του.

Στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βόλος είχε βγει όλος μπροστά, ο Τσούμπερ έφυγε πίσω από το κέντρο, βρέθηκε απέναντι από τον Κλέιμαν, με τον Ελβετό να γυρίζει στον Χατζισαφί και τον Ιρανό να κάνει το 1-3.