Ολυμπιακός: Χωρίς Μασούρα δεν θα είχε… Τικίνιο!

Ο Γιώργος Μασούρας πραγματοποίησε σπουδαία επιστροφή στη δράση και χάρισε στον Ολυμπιακό κάτι που έλειπε.

Ο Γιώργος Μασούρας ανάρρωσε από τον τραυματισμό του και μπήκε με φόρα στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού! Ο Πέδρο Μαρτίνς εμπιστευόμενος την εικόνα των τελευταίων προπονήσεων, έδωσε στον μέσο των Πειραιωτών φανέλα βασικού στο ματς με τον Απόλλωνα. Ο Μασούρας διατήρησε αυτή τη φόρα και στο ματς και μόλις στο πρώτο λεπτό σημάδεψε το κεφάλι του Τικίνιο, ο οποίος αστόχησε για το πρώτο γκολ της βραδιάς. Στο 8ο λεπτό ο Έλληνας μέσος μυρίστηκε… αίμα και μετά το σουτ του Αγκιμπού Καμαρά και την επέμβαση του Κότσαρη, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για να ανοίξει το σκορ.

Ο Ολυμπιακός είχε πλέον το εύκολο γκολ που άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη και το θριαμβευτικό 4-1. Το γρήγορο γκολ στο “Καραϊσκάκη” είναι το ήμισυ της νίκης. Χωρίς την επίδραση του Γιώργου Μασούρα στο συγκεκριμένο ματς, το έργο του Τικίνιο απέναντι στην αμυντική λειτουργία του Απόλλωνα, θα ήταν σαφώς δυσκολότερο. Οι αριθμοί του Γιώργου Μασούρα ήταν εξαιρετικοί. Ο Έλληνας μέσος είχε 24 επιτυχημένες πάσες από 28 που επιχείρησε. Κέρδισε δύο από τις τέσσερις αμυντικές μονομαχίες, είχε τρεις ανακτήσεις μπάλας και δύο επιτυχημένα διαβάσματα σε φάσεις. Η επιστροφή του Μασούρα ήταν θορυβώδης και ενθαρρυντική για τη συνέχεια!