ΠΑΟΚ: Η αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό υπό στατιστικό πρίσμα

Όλοι οι σχετικοί αριθμοί που περιβάλλουν την επικείμενη αναμέτρηση

Το κοινό παρελθόν των δύο ομάδων, οι πρωταγωνιστές των αναμετρήσεων κι ότι άλλο σχετικό στατιστικό των αγώνων Παναιτωλικού-ΠΑΟΚ.

Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ παρουσίασε το στατιστικό προφίλ του εκτός έδρας αγώνα με την ομάδα του Αγρινίου κι όπως αναφέρει σχετικά: “Στις οκτώ τελευταίες του επισκέψεις στο Αγρίνιο για το πρωτάθλημα και το Κύπελλο Ελλάδας ο ΠΑΟΚ έχει πάρει ισάριθμες νίκες και μάλιστα έχει δεχθεί μόλις δύο γκολ, αυτό της σεζόν 2018-19, όπου επικράτησε με 2-1 (55′ Μπαΐροβιτς – 64′ Βιεϊρίνια , 67′ Μάτος) και πέρσι, στη νίκη με 3-1 (18′ Σφιντέρσκι , 88′ Νινούα, 90′ Τσόλακ – 54′ Αριγίμπι).

Για το πρωτάθλημα την σεζόν 2014-15 επικράτησε με 1-0 (36’ Μακ), το 2015-16 με 3-0 (22’, 39’ Αθανασιάδης, 69’ Κοροβέσης) το 2016-17 με 1-0 (62’ Μυστακίδης) και το 2017-18 με 1-0 χάρη στο γκολ του Πρίγιοβτις. Στο ματς του Κυπέλλου Ελλάδας έφυγε με το 2-0 στις 11 Ιανουαρίου 2017 (77’ Κίτσιου, 84’ Αθανασιάδης). Στις 15 Δεκεμβρίου 2019, όπου επικράτησε με 3-0 χάρη στα γκολ των ΠέλκαΛημνιού και Άκπομ .

17 νίκες στις 22 αναμετρήσεις του με τον Παναιτωλικό εντός και εκτός έδρας έχει ο ΠΑΟΚ που γνώρισε τη μια και μοναδική ήττα από εκτός έδρας από την ομάδα του Αγρινίου την σεζόν 2013-14 με 2-0. Μέχρι τότε στα ταξίδια του στο Αγρίνιο, ο ΠΑΟΚ είχε το απόλυτο και μάλιστα το 7-0-0 είχε συνοδευτεί με γκολ 18-3.

Μια 11αδα αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα ανάμεσα στις δύο ομάδες έχουν διεξαχθεί στο Αγρίνιο, με τον ΠΑΟΚ να μετρά εννιά νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Μόνο την σεζόν 2013-14 δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με αντίπαλο τον Παναιτωλικό εκτός έδρας. Την σεζόν 2011-12 η αναμέτρηση τελείωσε με 1-1.

Μόνο πέντε διαφορετικά σκορ υπάρχουν στις δέκα εκτός έδρας νίκες του ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο. Τις περισσότερες εμφανίσεις έχει το 1-0 με τέσσερις, ακολουθεί το 2-1 με τρεις, δύο πλέον έχει το 3-0 και υπάρχει μια με 2-0 και μια με 3-1.

2 γκολ έχει σημειώσει ο Μακ με αντίπαλο τον Παναιτωλικό, αφού σκόραρε και στα δύο ματς του Δικεφάλου την σεζόν 2014-15, τόσο στη νίκη με 1-0 στο Αγρίνιο, όσο και στην πρώτη εντός έδρας ήττα του ΠΑΟΚ από τον Παναιτωλικό εντός έδρας με 2-1. Ο Στέφανος Αθανασιάδης έχει σκοράρει σε τρία διαδοχικά ματς των δύο ομάδων στο Αγρίνιο, την σεζόν 2015-16 για το πρωτάθλημα δύο φορές και μια για το Κύπελλο Ελλάδος την σεζόν 2016-17.

Το 1969 ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία τους που αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες για τους “32” του Κυπέλλου Ελλάδας και ο ΠΑΟΚ είχε πάρει την πρόκριση στην παράταση. Προηγήθηκε με 2-0 (25’ Κούδας, 30’ Παρίδης), ισοφάρισε η ομάδα του Αγρινίου σε 2-2 (34’ Καλαμίδας, 75’ Κουτσογιάννης) για να δώσει την πρόκριση στην παράταση ο Γιώργος Κούδας με γκολ στο 97ο λεπτό“.