Άρης-ΠΑΟΚ 2004-05: 0-3 ημίχρονο, το σπουδαίο ρεκόρ του ΠΑΟΚ (vid)

Ένα μοναδικό μέχρι και σήμερα ρεκόρ στο ντέρμπι της πόλης πέτυχε ο ΠΑΟΚ στις 27 Φεβρουαρίου 2005 σκοράροντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο ως φιλοξενούμενος.

Ο ΠΑΟΚ είναι η μοναδική ομάδα που έχει καταφέρει να πετύχει σε εκτός έδρας ματς στο ντέρμπι της πόλης τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Το έχει κάνει ο Άρης στο 3-3 του 1972 αλλά ως γηπεδούχος. Σε δεύτερο ημίχρονο έχουν βάλει και οι δύο ομάδες ξανά από τρία γκολ.

Το ρεκόρ του ΠΑΟΚ σημειώθηκε στις 27 Φεβρουαρίου του 2005 όταν άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μάρτσιν Μίετσελ, για να κάνει ο Μαλαδένης στο 11ο το 0-2. Στο 37΄και πάλι ο Μάρτσιν Μίετσελ έκανε το 0-3 που ουσιαστικά έβαζε πρόορο τέλος στο ματς.

Το μόνο που κατάφερε ο Άρης ήταν να μειώσει με τον Εκουέμε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς να καταφέρει να ξαναμπεί με αξιώσεις στο ματς. Θυμηθείτε το πως ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-3 με συνοπτικές διαδικασίες πετυχαίνοντας κάτι αξιομνημόνευτο που δεν έχει επαναληφθεί.